Putem online alata za proveru informacija u okviru rubrike Demaskiranje stigao nam je upit sa fotografijom – da li Kosovske snage bezbednosti poseduju oklopna vozila „BMC Vuran“?
Fotografija je printscreen video zapisa objavljenog na TikTok profilu A.M. na kojem se vide bar tri vozila slična Vuranu sa registarskim tablicama na kojima piše „KSF“, odnosno „Kosovo Security Forces“.
Zvaničnu potvrdu o tome da li KBS poseduje vozila BMC Vuran zatražili smo od kosovskog ministarstva odbrane. Do objavljivanja ove vesti odgovor nismo dobili.
Odgovor, sa druge strane, jesu dobile naše kolege koje izveštavaju na albanskom jeziku.
Kallxo-u, odnosno Kriptometru (koji se bavi raskrinkavanjem dezinformacija) potvrđeno je da KBS poseduje pomenuta vozila.
Odgovor je objavljen u okviru vesti koja se bavila dezinformacijom da KBS poseduje 33 vozila BMC Vuran.
„Mogu da potvrdim da KBS nema 33 takva vozila. Imamo opremu ovog tipa i planiramo nove zalihe. Ali cifra koja se navodi u vestima nije tačna. Broj je manji od onoga koji se pominje u vestima“, naveo je kosovski ministar odbrane Ejup Maćedonci za Kripometar.
Koliko tačno KBS poseduje pomenutih vozila – ostaje nejasno.
U objavi kosovskog ministra odbrane od 10. maja pomenuti su upravo Vurani, a na dostupnim fotografijama je vidljivo svega tri.
Maćedonci je tada naveo da je izvedena obuka na vojnom poligonu u Albaniji, u saradnji sa instruktorima čete BMC Vuran Alkar i uz koordinaciju, saradnju i podršku Komande Kopnene vojske Republike Albanije.
„Ova vežba je kombinovana dejstvom direktnom i indirektnom vatrom, interakcijom sa artiljerijskim oružjem i borbenim vozilima Vuran“, naveo je Maćedonci, dodajući da je svrha vežbe „povećanje borbenih kapaciteta KBS-a, interoperabilnost između vojski, razmena iskustava u cilju održavanja globalnog mira i bezbednosti“.
Kosovo je potpisalo ugovor sa Turskom o kupovini oklopnih vozila 2021. godine, od kojih su četiri tipa Vuran, a 10 tipa Kirpi, podaci su Radija Slobodna Evropa, od jula 2021. godine.
Ostaje, međutim, nejasno kada su i da li su sva ova vozila i stigla na Kosovo.
Podsetimo, posle zakonskih promena koje se odnose na KBS od 2018. godine, ukinuti su limiti u vezi sa naoružanjem i vojnom opremom koja su se ranije odnosile na KBS. KFOR se pridržava starog zakona, ali pojedine zemlje isporučuju naoružanje, odnosno laka oklopna vozila, hamvije, automatske puške, precizirao je vojni alitičar Aleksandar Radić, navodeći, međutim, da je upravo Turska ta koja je bitno unapredila sposobnosti KBS, pruživši im priliku da dođu i do „vatrene moći“. Isporučila im je samohodne minobacače kalibra 120mm, minobacače 81mm i 60mm, Barjakteri Tb2 bespilotne letelice koji se koriste za izviđanja ali i za vatrena dejstva – naveo je on.