Dve decenije od martovskog nasilja

Navršava se 20 godina od 17. marta 2004 – najvećeg etničkog nasilja koje se dogodilo na Kosovu i Metohiji posle ulaska međunarodnih vojnih i civilnih snaga.
Image
Foto: ERP KiM

U Kosovskoj Mitrovici godišnjica će biti obeležena polaganjem venaca na „Spomenik istine“ kod glavnog ibarskog mosta i na spomen-ploči tragično nastradalim Mitrovčanima – Borivoju Spasojeviću i Jani Tučev.

Vence će u 9.00 sati položiti predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica, Ivan Zaporožac, predsednik Srpske liste, dr Zlatan Elek i pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Igor Popović.

Centralna manifestacija održava se u Gračanici i počinje parastosom u tamošnjem manastiru u 11.00 sati, a zatim će kod Doma kulture biti položene bele ruže ispred umetničke instalacije „Missing“, posvećene nestalim licima.

Nakon toga planirano je otkrivanje spomenika ubijenima, u dvorištu Doma kulture „Gračanica“.

Potom će biti održana i akademija posvećena martovskom pogromu.

Programu u Gračanici učestvovaće vladika raško-prizrenski Teodosije, pomoćnica direktora Кancelarije za КiM Vlade Republike Srbije Milena Parlić, načelnik Кosovskog okruga Srđan Popović, predsedsednik Srpske liste Zlatan Elek, Ansambl Venac, prizrenski bogoslovi, Hor muzičke škole „Stevan Mokranjac“, Baletska škola Gračanica, kao i sami svedoci i učesnici u stradanju tokom martovskog nasilja – Dragana Stanojević, dr Dragan Perić i Novica Stolić.

Pre tačno 20 godina počeli su neredi tokom kojih su Albanci, najpre u Kosovskoj Mitrovici, a potom i širom Kosova i Metohije organizovali proterivanje Srba, uništavanje njihove imovine, crkava, manastira, svetinja…

Povod za ovaj događaj bila je nesreća u kojoj su živote izgubila tri dečaka albanske nacionalnosti, utopivši se u reci Ibar kod sela Čabra u Ibarskom Kolašinu, a za šta su Albanci optužili Srbe.

Tog dana, 17. marta 2004. godine etnički je očišćeno šest gradova i devet sela, a svoje domove napustilo je više od 4.000 Srba.

Poginulo je osmoro Srba i 11 Albanaca, povređeno je više od hiljadu ljudi i nekoliko desetina pripadnika međunarodnih snaga.

Zapaljeno je ili teško oštećeno oko 1.000 kuća u vlasništvu Srba, deset škola, kao i domovi zdravlja, pošte i druge institucije države Srbije.

Tokom 48 sati zapaljeni su Bogorodica Ljeviška, Prizrenska bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih arhangela kod Prizrena. Miniran je manastir Svetih Кozme i Damjana u Zočištu, kao i manastir Devič. U južnom delu Mitrovice zapaljena je crkva Svetog Save, u Prištini crkva Svetog Nikole, a u Podujevu je polomljen krst sa kupole crkve Svetog Andreja Prozvanog. Tokom dva dana nasilja osknavljeno je ili potpuno uništeno 35 crkava i manastira, a nestalo je ili oštećeno više od 10.000 vrednih fresaka, ikona, putira i mnogo drugih crkvenih relikvija.

Srbi su proterani iz Kosova Polja, Obilića, Plemetine, Lipljana, Uroševca, Đakovice, Gnjilana. Po drugi put iz svojih domova morao je da beži i srpski narod iz Belog Polja kod Peći, gde su ponovo zapaljene sve povratničke kuće.

Neredi su se dogodili pred očima 38.000 vojnika KFOR-a i 8.000 UNMIК policajaca, koji su bili zaduženi za očuvanje bezbednosti svih onih koji žive na Кosovu i Metohiji.

I pored toga – organizatori nisu kažnjeni, a oni koji su učestvovali u nasilju osuđeni su na minimalne zatvorske kazne.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.