Ovom sukobu prethodio je nasilni upad novoizabranih albanskih gradonačelnika u opštinske zgrade u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću 26. maja, uz asistenciju specijalnih jedinica Kosovske policije.
I tada je bilo na desetine povređenih lokalnih Srba, kao i nekoliko pripadnika specijalne jedinice Kosovske policije.
Za to vreme, znatan broj Srba je bio na putu za Beograd kako bi prisustvovali mitingu SNS-a „Srbija nade”, na koji je prethodno pozvao srpski predsednik, Aleksandar Vučić.
Vrativši se iz Beograda, revoltirani Srbi sačekali su ponedeljak, sa namerom da spreče novoizabrane gradonačelnike da dođu na posao u opštinske zgrade, ali i da nateraju specijalce da se odatle povuku.
Ipak, sačekao ih je KFOR, sa kojim su se Srbi u Zvečanu, nakon višesatnih pregovora, sukobili.
Tada su, prema podacima KFOR-a, povređena 93 pripadnika ove međunarodne snage, dok je srpska strana saopštavala broj oko 50 povređenih.
Tog 29. maja, uhapšena su dvojica Srba R. P. i D. O., tada osumnjičena za četiri krivična dela „udruživanje radi rušenja ustavnog poretka”, „ugrožavanje bezbednosti lica pod međunarodnom zaštitom”, „napad na službeno lice” i „učešće u grupi koja vrši krivična dela huliganstva”.
Tokom višednevnih nemira i protesta na severu Kosova u maju i početkom juna prošle godine, medijski radnici su se našli pod svojevrsnim udarom, sa više desetina oštećenih vozila i opreme, kao i fizičkim napadima. Novinarske ekipe koje su izveštavale iz središta događaja bile su često na meti demonstranata.
KFOR: Činjenice moraju biti utvrđene, a počinioci privedeni pravdi
Iz Misije KFOR danas su podsetili na nemire u Zvečanu od pre godinu dana, navodeći da su tada povređena 93 pripadnika ove mirovne misije, od kojih su neki, dodaje se, zadobili povrede koje su promenile njihove živote.
„Danas odajemo počast službi i žrtvama naših saboraca, koji su stavili svoje živote na kocku da bi izvršili svoje dužnosti za sve zajednice koje žive na Kosovu, u skladu sa dugogodišnjim mandatom naše misije od strane Ujedinjenih nacija. Njihova hrabrost pomogla je u stabilizaciji situacije u tom području i sprečavanju dalje eskalacije nasilja“, rekao je komandant KFOR-a, general-major Ozkan Ulutaš.
Dodaje se da NATO smatra da činjenice moraju biti utvrđene, a počinioci privedeni pravdi.
Podsećaju i da je ubrzo nakon nemira u opštinama na severu, NATO rasporedio još 1.000 dodatnih mirovnih i težih oklopnih snaga na Kosovu.
„Povećali smo prisustvo KFOR-a na severu Kosova i utrostručili broj patrola, uključujući i duž administrativne linije razgraničenja. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu u poslednjih deset godina; i pokazuje da je NATO spreman da očuva mir“, kaže se u saopštenju.
Naša posvećenost doprinosu trajnoj bezbednosti širom Kosova i regionalnoj stabilnosti je nepokolebljiva, poručuje komandant KFOR-a.
„KFOR nastavlja da preduzima sve neophodne akcije kako bi održao bezbedno i sigurno okruženje, u skladu sa svojim mandatom prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, u svakom trenutku i nepristrasno, za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu“, zaključio je general-major Ulutaš.