Pošiljke su, kako se navodi, namenjene za isplatu plata, penzija i socijalnih davanja za Srbe i druge nealbanske stanovnike Кosova i Metohije, čiji opstanak zavisi od priliva sredstava iz budžeta Republike Srbije.
Petković tvrdi da su kosovski policajci pokazali „osionost i grubost“ prema predstavnicima Narodne banke Srbije i kompanije „Henderson“, a zatim ih oterali uz pretnju hapšenjem.
„Time je Кurti jasno poručio da takozvani prelazni period je čista laž, i da je sve vreme u toku rad na operacionalizaciji odluke o zabrani dinara“, navodi direktor Kancelarije za KiM.
Kako dodaje, novac je poslat prema svim ustanovljenim višedecenijskim procedurama, „a koje predviđaju da pošiljku dinara na Jarinju sa svim potvrdama preuzima britanska kompanija “Henderson” i prevozi ih do trezora u Leposaviću, ali je ulaz dinara zabranjen“.
„Кurtijev ‘prelazni period’ je ništa drugo do ‘šarena laža’ osmišljena da zamaže oči političkim krugovima na Zapadu koji su mu jasno poručili da je napadom na elementarne uslove opstanka srpskog naroda na Кosovu i Metohiji otišao predaleko“, ističe Petković.
On podseća da je jedna pošiljka dinara već bila blokirana 7. februara na prelazu Jarinje, i to, kao, kako navodi, i ovoga puta, bez ikakvog zvaničnog objašnjenja i odbijenice.
Petković apeluje na međunarodnu zajednicu da dodatno pojača pritisak na Prištinu „da trajno odustane od jednostrane odluke o zabrani dinara“, jer očigledno, ocenjuje dalje, „eksplicitne verbalne poruke neodobravanja koje je Кurti dobijao poslednjih dana nisu delotvorne“.
„Srpski narod na Кosovu i Metohiji pozivamo na strpljenje i uzdržanost, jer Beograd će nesumnjivo naći način da spreči Кurtijeve naume, i da osigura opstanak srpskog i drugog nealbanskog stanovništva u našoj južnoj pokrajini“, stoji u saopštenju.
Podsetimo, Centralna banka Kosova (CBK) donela je uredbu da se od 1. februara gotovinska plaćanja i platne transakcije obavljaju isključivo u evrima, uz prelazni period za građane, kako bi se, kako su naveli, prilagodili izmenama.