Sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je na zajedničkoj konferenciji sa kosovskom predsednicom Vjosom Osmani, u Prištini, izjavio da se razmatra da li bi trebalo da dođe do trajnog povećanja NATO trupa na Kosovu, javlja Klan.
Stoltenberg je ovo poručio, podsećajući na sukob 24. septembra u Banjskoj.
„Upravo sam stigao iz Sarajeva, gde sam juče i danas imao važan sastanak, a sada radimo reviziju našeg vojnog prisustva na Zapadnom Balkanu, koji uključuje Bosnu i Hercegovinu, kao i Kosovo“, izjavio je Stoltenberg.
„Koristili smo naše rezervne snage da povećamo naše prisustvo odmah nakon nasilja u septembru i sada razmatramo da li treba da imamo trajno povećanje kako bismo osigurali da ova situacija ne izmakne kontroli i stvori dalje nasilne sukobe na Kosovu ili u širem regionu“ – dodao je.
„Uradićemo ono što je neophodno, trenutno razmatramo naše prisustvo i neophodne promene i sproveli smo neophodno povećanje NATO-a“ – kazao je Stoltenberg.
„Svako raspoređivanje Kosovskih bezbednosnih snaga na sever Kosova zahteva saglasnost KFOR-a. I očekujemo blagovremene konsultacije o bilo kojoj akciji KBS-a ili Kosovske policije koja bi mogla da utiče na regionalnu bezbednost“ – ponovio je Stoltenberg u Prištini svoju raniju poruku iz Brisela.
On je naveo i da je sukob u Banjskoj 24. septembra znak da se „sukobi mogu vratiti na Zapadni Balkan“.
„Imali smo važnu diskusiju o bezbednosnoj situaciji na Kosovu i u regionu. U septembru smo videli ozbiljan napad na severu Kosova“, rekao je Stoltenberg.
„U maju su napadnuti vojnici KFOR-a. Teško su povređena 93 vojnika, a neki od njih čak i životno ugroženi”, rekao je šef NATO-a.
Naveo je i da su takva dela neprihvatljiva i da odgovorni moraju biti izvedeni pred lice pravde.
„Naravno, NATO nije institucija za sprovođenje zakona, za to su tu Kosovska policija i EULEX. Ja ću ta pitanja pokrenuti na sutrašnjem sastanku u Srbiji i očekujem da odgovorni za ovo nasilje odgovaraju, to je poruka NATO-a iz maja i ponovljena je nakon nasilja u septembru. Važno je da postoje posledice za ono što se dogodilo i učiniti ono što je moguće da se ova vrsta nasilja više ne ponovi“, izjavio je Stoltenberg.
Šef Severnoatlantske alijanse pozdravio je predloge koji su izneti u vezi sa formiranjem Zajednice opština sa srpskom većinom.
„Ovo bi bio ključni korak ka normalizaciji odnosa i trajnom miru“, rekao je šef NATO-a posle sastanka sa Osmani.