Događaj je započeo simbolično u 11.52 časova, u znak sećanja na trenutak urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, usled čega je poginulo 15 osoba.
Akciji se pridružilo oko stotinak građana, među kojima su bili deca, studenti, profesori, penzioneri, aktivisti…
Okupljeni su tišinom odali počast nastradalima, istovremeno izražavajući solidarnost sa studentima širom Srbije.
Na skupu su bili vidljivi transparenti na kojima je pisalo: „Podrška studentima i đacima sa Kosova i Metohije“, „Ako ste uspeli da kupite čoveka, pare ste potrošili na glupost“, „Ne pljujte mi struku“.




Studenti u Kosovskoj Mitrovici prethodno su poručili da ovim gestom izražavaju poštovanje prema nastradalima u Novom Sadu, kao i podršku kolegama u Srbiji, navodeći da ne žele da budu „nemi posmatrači“.
Studenti nisu želeli da daju izjave za medije, ističući da ne žele da se pojedinačno izdvajaju.
Skup u Kosovskoj Mitrovici podržali su i pojedini građani Zubinog Potoka.
Među njima je Ljiljana Perović, majka dva studenta koji se obrazuju u Beogradu. Kaže da je došla da pruži podršku svim studentima.
„Čast mi je da sam bila ovde i puna podrška za sve studente i u Beogradu, širom Srbije, a i ovde na Kosovu i Metohiji. Daj Bože da više roditelja, baka i deka shvate da su oni prosto naša budućnost, naša svetla tačka“, poručila je.
Milentije Jakšić, koji se sa svoje dvoje dece pridružio današnjem skupu u Kosovskoj Mitrovici, zahvalio se studentima što su pokrenuli zahtev da se nadležne institucije bave svojim poslom.
Događaj je obezbeđivala Kosovska policija, koja je u jednom trenutku aktivirala dron.
Paralelno s današnjim događajem, u Beogradu je jutros u 10.00 časova počela dvadesetčetvoročasovna blokada Autokomande.
Uoči današnjeg skupa, studenti Pravnog fakulteta u Beogradu zahvalili su se kolegama sa Kosova i Metohije.
„Kao što i naš Ustav proklamuje u svojoj preambuli, Kosovo i Metohija je sastavni deo teritorije Srbije, ima položaj suštinske automomije u okviru suverene države Srbije i iz toga proizlaze obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na KiM“, naveli su na društvenoj mreži Iks.
Naveli su da je „ovo borba svih studenata i svih građana naše zemlje“.
„Šaljemo veliku podršku našim kolegama i našem narodu na Kosovu i Metohiji“, poručili su i dodali da „zahtevi nisu ispunjeni“.
Захваљујемо се колегама из наше Аутономне покрајине Косова и Метохије❗️
— Правни у блокади (@blokadapravni) January 26, 2025
Као што и наш Устав прокламује у својој преамбули, Косово и Метохија је саставни део територије Србије, има положај суштинске аутомомије у оквиру суверене државе Србије и из тога произлазе обавезе свих… https://t.co/QtsqCDiURR
Ovo je drugi skup pod nazivom „15 minuta tišine“ u Kosovskoj Mitrovici, ali prvi koji su organizovali studenti Univerziteta u Prištini.
Prethodni događaj održan je 24. januara na inicijativu Mitrovčanina Srđana Đorđevića i okupio je blizu 150 građana, uključujući studente, profesore, opozicione političke predstavnike, aktiviste i penzionere.
Uoči ovog skupa, Studentski parlament Univerziteta izdao je saopštenje u kojem je naglasio da nije organizator ni učesnik ovog događaja. Međutim, okupljeni studenti ogradili su se od saopštenja, ističući da Studentski parlament nema pravo da govori u ime svih studenata.
Do sada je blizu 380 profesora i studenata Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici potpisalo peticiju, koja je pokrenuta početkom decembra prošle godine, za pružanje podrške studentima u Srbiji.
Peticija je došla nakon saopštenja Rektorskog kolegijuma Prištinskog univerziteta, koji je tada naveo da podržavaju pravo na slobodno mišljenje, ali i da pojedinci ne odražavaju stavove institucije. Naveli su da akademsku zajednicu ne treba politizovati, a istovremeno pružili podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kao i državnim organima u očuvanju akademskih sloboda.
Rektorski kolegijum se oglasio nakon što su profesori širom Srbije podržali studente, među kojima 9. decembra i četvoro sa Prištinskog univerziteta – doc. dr Jugoslav Gašić – Medicinski fakultet, prof. dr Suzana Dimić – Pravni fakultet, prof. dr Krsto Jakšić – Ekonomski fakultet i prof. dr Dejan Mirović – Pravni fakultet.
Protesti povodom tragedije izazvane padom nadstrešnice započeli su u Novom Sadu, na skupu koji je organizovala opozicija, ali su ubrzo prerasli u komemorativne skupove širom Srbije. U znak sećanja na stradale, na ovim skupovima se svakog dana u 11.52 časova – u vreme kada se 1. novembra dogodila nesreća – održava 15 minuta tišine.
Nakon incidenta krajem novembra, kada su studenti ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu napadnuti tokom jedne od akcija, otpočele su blokade fakulteta i organizovanje studentskih protesta. U znak podrške studentima, skupovi su održani i u brojnim drugim gradovima centralne Srbije.
Zahtevi studenata u blokadama uključuju: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana tokom prethodnih protesta povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su napadali studente, profesore i građane, kao i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Dok predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni, studenti u blokadi navode da nijedan zahtev nije realizovan u potpunosti.
„Studentski parlament nema pravo da govori u ime svih studenata“
Prvi put u Kosovskoj Mitrovici „15 minuta tišine“ za žrtve u Novom Sadu
Profesori Prištinskog univerziteta pokrenuli onlajn peticiju za pružanje podrške studentima u Srbiji
Rektorski kolegijum PU: Akademsku zajednicu ne treba politizovati
Profesor Pravnog fakulteta: Studentske proteste podržavaju profesori s KiM, ali strahuju od odmazde