Aleksić je ocenio da „niko nije glasao za predsednika Srbije Aleksandra Vučića“ zato što će prihvatiti priznavanje Kosova kao nezavisne države, jer je u izbornoj kampanji govorio suprotno.
„O najvažnijem nacionalnom i državnom pitanju, kao što je pitanje državne teritorije, moraju da se izjasne građani, a ne da Vučić manipuliše ’jesam prihvatio, nisam prihvatio, neću potpisati, potpisaću, nema crvenih linija, ima crvenih linija’ – to je sluđivanje građana. Neka se narod izjasni da li je za ili protiv“, rekao je Aleksić televiziji Nova S, prenela je njegova stranka.
Aleksić je naveo i da je nedavno u Francuskoj održan „referendum o tome da li će koristiti trotinete za iznajmljivanje“, i da su građani Francuske to odbacili.
„U Srbiji je reč o pitanju celovitosti državne teritorije. Ako su Francuzi mogli da se izjašnjavaju o trotinetima, a Švajcarci o gradnji tržnih centara, onda i građani Srbije mogu da se izjasne o Kosovu i Metohiji kao najvažnijem državnom i nacionalnom pitanju. Referendum je evropska tekovina i Evropski savet je izdao preporuku da se građani neposredno izjašnjavaju o važnim pitanjima“, kazao je Aleksić.
Navodeći da je Narodna stranka širom Srbije počela sakupljanje potpisa građana za održavanje referenduma, dodaje da mora da se „stvori otpor u Srbiji i da ljudi ustanu kao što su ustali protiv Rio Tinta“.
„Ljude koji budu potpisali za referendum, njih 100.000 ili 200.000, pozvaćemo ispred skupštine i u skupštinu sa zahtevima da bude raspisan referendum o Kosovu i Metohiji i da na dnevni red bude stavljen Zakon o zabrani eksploatacije litijuma, na osnovu prethodne inicijative Sava Manojlovića“, rekao je Aleksić.
Aleksić je rekao referendum podržavaju Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka, Savo Manojlović iz Pokreta Kreni-promeni, Miloš Parandilović iz Pokreta Novo lice Srbije, kao i javne ličnosti, glumci, profesori i intelektualci.
On je upitao i zašto bi neko bio protiv referenduma, jer se, ističe – radi o nadstranačkom pitanju.
„Na referendumu mogu da glasaju i oni koji su protiv sporazuma i oni koji su za sporazum. Pitanje bi glasilo da li bi građani Srbije prihvatili ’francusko-nemački’ sporazum o normalizaciji odnosa – da ili ne“, dodao je.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti praktično su već prihvatili ovaj sporazum, kada su prihvatili tekst predloga sporazuma, u javnosti poznatog i kao evropski plan, krajem februara, da bi potom, marta u Ohridu prihvatili i aneks o implementaciji.