Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Brnabić: Podigli smo MIG-ove, ako se ovakve stvari ponove rušićemo dronove
Nedugo zatim, uočeni objekti napustili su vazdušni prostor centralne Srbije. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, naredio je podizanje Mig-ova 29.
Premijerka Ana Brnabić rekla je večeras, gostujući u emisiji „Takovska 10“ na RTS-u, da će sve bespilotne letelice koje budu registrovane u blizini vojnih objekata i položaja biti srušene, što bi uradila i svaka druga zemlja.
Dodala je da su dronovi koji su danas uočeni snimali jedan položaj u Kopnenoj zoni bezbednosti i dve kasarne.
„Tačno je, bespilotne letelice su snimale jedan položaj u našoj Kopnenoj zoni bezbednosti i naše dve kasarne i mene je obavestio Predsednik Republike i vrhovni komandant Vojske Srbije, on je dao nalog da se pojača policijska zaštita u vazduhu, tako da taj nalog sada stalan, trajan i on je na snazi i ostaće na snazi“, navela je Brnabićeva.
Ukoliko se ovakve stvari budu ponavljale, mi ćemo svaku takvu letelicu da srušimo, kao što bi uradila svaka druga zemlja, dodala je premijerka.
Na pitanje zna li se čije su to letelice, kaže da ne bi davala više više informacija.
„Moguće da će predsednik Vučić da razgovara o tome. Ministar odbrane Miloš Vučević će ukoliko gostuje na RTS-u pričati o tome“, dodala je Brnabićeva.
Podignuta je i borbena gotovost Vojske Srbije, a premijerka kaže da veruje da postoji veza i da postoji „mnogo stranih faktora“ koji žele da znaju kakvi su „planovi“ Srbije u vezi sa „obezbeđivanjem bezbednosti“ Srba na KiM.
„Ono što ćemo se mi truditi da radimo, kao i do sada je da čuvamo mir, da čuvamo bezbednost, da pokušamo da utičemo na stabilnost, iako je ovom trenutku iztizetno teško zato što sa druge strane imamo ljude koji ne razmišljaju racionalno i koji će upotrebiti sve što može da se upotrebi da dalje destabilizuju situaciju i da svojim jednostanim potezima ugroze bezbednost“, naglasila je premijerka.
Radić: Mali dronovi nedodirljivi za lovačku avijaciju
N1/Beta: Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je, međutim, da su za lovačku avijaciju praktično nedodirljivi mali komercijalni dronovi, jefitni i dostupni na tržištu, dok bi pojava sofistificiranih dronova sa velikim radarskim odrazom nad Srbijom značila da ih je poslala neka velika sila, praktično KFOR koji ima „vrlo solidne“ odnose sa Vojskom Srbije.
Na pitanje da li je uobičajeno da se objavljuju informacije o pojavi drona nad nekom zemljom i to uz video snimak poletanja lovačkih aviona, kako bi ih eventulano uništili, on je rekao da se u ovom slučaju „šalje poruka javnosti da smo jaki i da neko brine o državi“, kao i time što je danas saopšteno da je podignuta borbena gotovost VS.
„Odluka o preregistraciji još jedna jednostrana odluka Prištine“
Srbi na KiM u svakom trenutku znaju kakav je plan Beograda i u kontaktu su i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rekla je premijerka.
„Srbi na KiM teško da imaju još razumevanja za tu situaciju i mi pokušavamo da, imajući i to u vidu, pokušamo da utičamo da i oni ne eskaliraju tu situaciju, a prostora za deeskalacviju nema mnogo“, rekla je premijerka povodom odluke Prištine da otpočne faznu preregistraciju.
Premijerka Srbije kaže da ne zna šta Aljbin Kurti čeka, jer je on, kako kaže, čovek koji ima „nula odsto pragmatizma“.
„Ali ako on, ili njegovi partneri, čekaju finalni sporazum, moram da kažem da moramo da se vratimo na prvi, a to je Briselski sporazum. To je sporazum koji je potpisan pre Kurtija, ali ako on misli da ima neku težinu, mora da poštuje potpisane sporazume. EU je garant tog sporazuma i ne znam kako misle da govorimo o drugom sporazumu o normalizacije, kada ni prvi nije implementiran. Ko će da nam garantuje da će neki drugi sporazum biti implementiran, ako ni prvi nije? Dodatno se produbljuje nepovorenje i postavlja pitanje kredibiliteta čak i EU“, rekla je premijerka.
„To što Kurti, to što Priština radi, oni nemaju pravo to da rade ni po kojem sporazumu. Oni se hvataju jednog člana iz sporazuma iz 2011. godine o preregistracije, ali se svuda govori o statusno neutralnim KS tablicama koje je 2020. godine Priština jednostrano ukinula i izazvala krizu. Ta kriza je prevaziđena u Briselu 30. septembra prošle godine uvođenjem stikera, a sada je Priština ponovo to jednostrano proglasila nevažećim. U dogovoru o uvođenju stikerima lepo piše da će se primenjivati dok se dve strane ne dogovore o drugom rešenju“, naglasila je Brnabićeva.
Premijerka Srbije je uverena da Priština nije ovo sama smislila.
„Kada je Priština ukinula pravo glasa Srbima na KiM, ja sam sigurna da su imali prećutnu podršku od nekoga. Tako i ovo, to što nema eksplicitnu saglasnost EU ili Vašingtona, šta će se desiti? Znači da imaju neku prećutnu saglasnost i za to“, rekla je Brnabićeva.
„Ima zemalja koje su suspendovale priznanje kosovske nezavisnosti“
Ukoliko Priština pokrene inicijativu za prijem u Savet Evrope, Beograd će otvoriti fioku sa državama koje su povukle priznanje kosovske nezavisnosti – navela je srpska premijerak.
„Ne samo za Savet Evrope, nego bilo koju međunarodnu odrganizaciju. Radili smo na tome, ima zemalja koje su shvatile da je nemoguće doći do nekog mirnog kompromisnog rešenja ako Priština nastavi da se ponaša na ovakav način, da sve sporazume koji su potpisani ili tumači onako kako im odgovara ili ne želi da primenjuje u potpunosti, kao što je Briselski sporazum, kao posledicu naših diplomatskih aktivnosti su povukli odnosno suspendovali njihovo priznanje“, rekla je Brnabićeva.
„Ono što je dobro, ali nema tu mnogo sreće za nas i prostora za radost, što je za razliku od pre 10 godina danas veći broj država članica Ujedinjenih nacija koje ne priznaju jednostranu proglašenu nezavisnost Kosova nego koje priznaju“, naglasila je premijerka i dodala da to govori o našim diplomatskim aktivnostima.
RTS
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.