Dodao je da će se tim pitanjem baviti sledeći predsedavajući, a to je Švedska koja od Nove godine preuzima tu ulogu.
„Na kraju krajeva, o tome se mora doneti odluka konsenzusom što u ovom trenutku neće biti, jer ima pet zemalja, uključujući i Grčku, koje nisu priznale Kosovo, a imajući u vidu i stav Mađarske koja bez obzira na to što je priznala Kosovo, ne glasa za Kosovo na međunarodnim forumima“, istakao je Dačić.
Ipak, Srbiji ostaje, kako je rekao, teška borba u SE.
„Za sada je sve prebačeno za sledeću godinu. Irska taj posao očigledno nije htela da završava za vreme svog mandata. Sada je Island na redu. Nama predstoje razgovori. S obzirom na to da Island održava Samit zemalja članica Saveta Evrope, nije im u interesu da podgrevaju razne probleme. U interesu im je da sve to prođe u nekom saglasju. Zato je i naše očekivanje da ta tema verovatno neće biti tako brzo na dnevnom redu“, dodao je Dačić.
Najavljuje da će nastaviti sa onim što je, dodaje, Predsednik Srbije najavio.
„Pošto Priština krši Briselski sporazum, Vašingtonski sporazum, mi ćemo i dalje raditi sa zemljama koje ne priznaju Kosovo – da ostanu pri tom stavu, a one koje su priznale Kosovo – da taj stav promene u smislu suspenzije ili povlačenja priznanja“, kazao je.
Govoreći o najavi Predsednika Srbije da će javnost uskoro obavestiti koje su zemlje povukle priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, Dačić je rekao da je to „taktičko pitanje“ da li i kada to treba da se uradi.
„Ono što je sigurno, to je da ima 27 zemalja koje su povukle priznanje Kosova ili su ga suspendovale, za 18 zemalja se zna koje su“, kazao je, dodajući da preostaje još 9 zemalja za koje će se, ponavlja, odlučiti da li će i kada javnosti biti obaveštena o njima.
Dačić je kazao i da je u razgovoru sa grčkim kolegom potvrđeno da Grčka ostaje posvećena podršci teritorijalnog integriteta Srbije i zahvalio se što ta zemlja podržava Srbiju i na putu evropskih intergacija. Kazao je da je Dendijasa upoznao sa situacijom na Kosovu i Metohiji i o tome da Priština, kako je istakao, ne poštuje Briselski sporazum.
Istovremeno je naveo da je interes Srbije da se sačuva mir u regionu i da se spreče mogući incidenti:
„Da budemo faktor mira i stabilnosti u regionu“.
Dendijas je naveo, sa druge strane, da je u razgovoru sa Dačićem ponovio stav Grčke o Kosovu.
„Nastavljamo sa podrškom dijalogu između Beograda i Prištine kako bi se postiglo pravno-obavezujuće rešenje. Sporazumi koji su potpisani u prošlosti su važni i moramo da insistiramo da se poštuju. Ovo što sam rekao ponoviću i u Prištini“, naveo je.
Dendijas je takođe o najnovijim tenzijama na relaciji Beograd-Priština razgovarao telefonskim putem i sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog, Miroslavom Lajčakom.
„S obzirom na moje posete Zapadnom Balkanu ove nedelje, ranije sam imao telefonski razgovor sa Miroslavom Lajčakom o dijalogu Beograda i Prištine i naporima preduzetim da se smanje tenzije na severu Kosova“ – naveo je Dendijas na svom Tviter nalogu. Lajčak se, sa druge strane, zahvalio na pozivu i naveo da je pozdravio njegovu posetu, koju je ocenio ka važnu i pravovremenu.
Podsetimo, Dandijasa i Dačića je danas u kući svojih roditelja, na Svetog Nikolu, ugostio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. Dendijas je na poklon od Dačića dobio i ikonu Svetog Nikole.
Ova slava proslavljena je danas i na barikadama na severu Kosova, gde Srbi sa severa blokiraju putne pravce od 10. decembra.