Ove sesije uz podršku RCNL služe kao platforma za rođake nestalih lica i eksperte EULEX-a da otvoreno razgovaraju o prošlom i sadašnjem mandatu Misije, radu različitih forenzičkih stručnjaka, glavnim izazovima sa kojima se forenzički stručnjaci susreću u potrazi za nestalima i podršci koju EULEX pruža svojim lokalnim kolegama u Institutu za sudsku medicinu (ISM) u pronalaženju, identifikaciji i predaji posmrtnih ostataka nestalih lica njihovim porodicama, saopšteno je iz EULEX-a.
„Porodice treba da znaju istinu i niko nema pravo da im to uskrati. Ovo je prilika da porodice dobiju neke odgovore“, rekao je Bajram Ćerkinaj, izvršni direktor RCNL.
Pitanje nestalih lica je humanitarno pitanje i mora se tretirati isključivo kao takvo, ističe Negovan Mavrić, zamenik direktora RCNL.
„Sa porodicama nestalih mora se postupati iskreno, dostojanstveno i s poštovanjem“, poručuje.
Ističući pravo porodica nestalih da saznaju istinu, savetnica EULEX-a za ljudska prava, Valentina Vitali, napominje da porodice nestalih imaju pravo da od relevantnih institucija traže informacije o svojim slučajevima, dodajući da te institucije imaju obavezu da pruže informacije, pod uslovom da to ne ugrožava istragu.
Zamenik direktora ISM i forenzički arheolog EULEX-a, Havijer (Javier) Santana, elaborirao je izazove sa kojima se susreću forenzički stručnjaci u procesu utvrđivanja sudbine nestalih lica sa Kosova: „Činjenicu da su počinioci značajan broj nestalih lica sahranili u malim, tajnim grobnicama, ili čak na grobljima da bi otežali potragu za nestalim licima i sakrili dokaze o tim zločinima; nedostatak novih i verodostojnih informacija o lokaciji grobnica; činjenicu da nisu sve porodice nestalih lica dale uzorke krvi za analizu DNK, čime je stručnjacima otežana identifikacija posmrtnih ostataka, i pitanje pogrešnih identifikacija. Nakon rata, tela su identifikovana na sažet način, na primer na osnovu fotografija ili odeće, što je rezultiralo greškama kojima je danas teško ući u trag i ispraviti ih“.
EULEX-ova forenzička antropološkinja Luiza Marinjo (Luisa Marinho) ukazala je da su stručnjaci EULEX-a od početka svog mandata sproveli 725 terenskih operacija i 197 ekshumacija, koje su rezultirale identifikacijom 332 nestala lica.
„Ove brojke ne znače mnogo onima koji još nisu pronašli svoje voljene. Međutim, one ukazuju na dosadašnji rad i ukazuju na našu posvećenost da nastavimo sa ovim poslom, kako bismo porodicama nestalih pružili neke odgovore“, zaključila je Marinjo.
U znak saosećanja na patnju i mrak u kome već više od 23 godine žive rođaci 1.621 nestalog lica, EULEX će se pridružiti inicijativi nekoliko kosovskih nevladinih organizacija i ugasiće svetlo u svom sedištu večeras u 20.30 na pet minuta, stoji u saopštenju.