Fon Kramon: Kosovo jeste važna tema, ali bez vladavine prava nema u EU

Možemo da napravimo kompromis u vezi sa određenim standardima pre ulaska u Evropsku uniju (EU), kao što smo uradili sa nekim zemljama koje su imale prelazne aranžmane za određene oblasti, ali ...
Image

To je uslov bez kog se nijedna nova država neće pridružiti evropskom klubu, istakla je Fon Kramon za Juropijan vestern Balkan, ukazujući da Kosovo i usklađivanje spoljne politike ostaju važne teme, ali ne i jedine u fokusu administracije u Briselu.

„Izveštaj Evropske komisije naglašava domaće reforme i one će i te kako biti u našem fokusu. To će zaista biti ključ za ulazak u EU, a time i vladavinu prava, demokratske i medijske slobode i borbu protiv endemske korupcije“, naglasila je ona.

Te tri oblasti vidim kao ključne na domaćem planu u kojima je Srbija nazadovala, ili nije imala napredak otkad je na vlasti Srpska napredna stranka, predočila je Fon Kramon.

„Tako da su, naravno, važni su dijalog sa Prištinom i usklađivanje sa spoljnom politikom Unije, ali oni ne mogu zameniti domaće reforme. Građani Srbije bi trebalo da osete šta znače standardi EU u praksi, odnosno u svakodnevnom životu“, ukazuje ona.

Fon Kramon je ponovila da je vladavina prava temelj i kičma Evropske unije.

„Iako postoji određeni napredak, uključujući ustavne amandmane o obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa, još imamo u velikoj meri zarobljeno pravosuđe i nazadovanje vladavine prava u mnogim oblastima“, dodala je.

„Pogledajte kako prolaze strateški važni sporovi – nema sudskog epiloga Savamale, nema valjanog gonjenja u slučaju Jovanjice i Krušika, nema poštovanja presuda međunarodnih sudova, poput onih koji se tiču Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a istovremeno imamo mešanje u procese koji se odnose na organiozvani kriminal“, objasnila je Fon Kramon.

Situacija je zabrinjavajuća, upozorava Fon Kramon, koja navodi da je Srbija u ovoj oblasti ubedljivo najgora na Zapadnom Balkanu.

„Pritisak na nezavisne novinare je ogroman, a mešanje države je sveprisutno. Nema demokratije bez slobode štampe i izražavanja, a EU mora pojačati napore da očuva i podrži slobodne medije u zemlji“, zaključila je Fon Kramon.

FoNet/N1


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.