Panel je zaključio da kompenzacija dosuđena svakoj žrtvi individualno predstavlja najadekvatniju vrstu i modalitet reparacija, i odredio različite sume u iznosima od 2.000 do 80.000 evra koje će biti isplaćene u slučaju osam žrtava-učesnika u postupku. Ti iznosi određeni su u skladu sa zahtevom zastupnice žrtava, koji pretresni panel smatra opravdanim i srazmernim obimu i stepenu štete koju su žrtve pretrpele, saopšteno je iz Specijalizovanih veća.
„Panel je konstatovao da njegova nadležnost u ovom predmetu prestaje donošenjem ovog naloga o reparacijama. Panel je stoga pozvao predsednicu Specijalizovanih veća da odredi sudski organ koji će biti zadužen za praćenje i nadzor nad sprovođenjem i izvršenjem ovog naloga o reparacijama“, navodi se u saopštenju.
Ipak, panel je napomenuo, da iako je Mustafa isključivo odgovoran za isplatu naknade, on trenutno ne raspolaže sredstvima da u potpunosti izvrši ovaj nalog.
„Stoga je panel naglasio da drugi akteri treba da se uključe u izvršenje naloga o reparacijama, i da je to prvenstveno Kosovo. U tom pogledu, panel je naglasio da bi postojeći Program za naknadu štete žrtvama zločina mogao da posluži kao alternativa u izvršenju naloga o reparacijama iako su maksimalne sume koje se mogu dobiti iz programa niže od suma određenih nalogom o reparacijama“, kaže se u saopštenju.
Stoga je panel pozvao Kosovo da uvede nov sistem za reparacije žrtvama krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća kako bi se postigao jednak tretman za, s jedne strane, osumnjičene ili optužene pred Specijalizovanim većima, čija se odbrana finansira iz budžeta Kosova, i s druge strane, žrtve krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća za koje se ne izdvaja ništa.
„Panel je isto tako zapazio da se odredbe kosovskih zakona o šteti i povredama pretrpljenim u kontekstu rata na Kosovu 1998-1999. tiču isključivo žrtava neprijateljskih snaga, čime se po mišljenju panela vrši diskriminacija između žrtava tog rata“, stoji u saopštenju.