Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Izveštaj EK o Kosovu: Sporazum „hitan i ključan“, situacija na severu „ostaje izazovna“
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varelyi) danas je u spoljnopolitčkom komitetu Evropskog parlamenta predstavio paket proširenja za zemlje koje nastoje da se pridruže Evropskoj uniji (EU).
U istom danu su ujedno objavljeni posebni izveštaji za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Srbiju i Tursku, odnosno o napretku ili nazadovanju u procesu evropskih integracija.
Varhelji je kazao tokom današnjeg predstavljanja izveštaja o Kosovu da Komisija ostaje pri svojoj oceni iz jula 2018. da je ono ispunilo sve kriterijume za liberalizaciju viznog režima.
„Predlog Komisije za ukidanje viznog režima za građane Kosova još uvek čeka u Savetu. Ponovo postoji osećaj hitnosti da se ovo reši kao prioritet. Komisija ostaje pri oceni iz 2018. da su ispunjeni svi kriterijumi koje je Savet postavio za liberalizaciju viznog režima sa Kosovom“, saopštio je.
Varhelji je naveo i da je Kosovo „uživalo političku stabilnost tokom godine“, a da su vlasti i dalje posvećene evropskom putu.
Konstatuje i da je uočena posvećenost u oblastima demokratije i vladavine prava i borbi protiv korupcije.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine Varhelji je kazao da je potrebno da se Kosovo uključi konstruktivno, te da isto to važi i za Srbiju.
To se navodi i u samom izveštaju, ali uz poziv stranama za primenu dogovorenog.
„Kosovo treba da se konstruktivnije angažuje i uloži dalje značajne napore u primeni svih prethodnih sporazuma i doprinese postizanju sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji sa Srbijom“, naznačeno je.
Precizira se i da je takav sporazum „hitan i ključan“ da bi se omogućilo Kosovu i Srbiji da napreduju na svojim evropskim putevima.
Podseća se ujedno da su u toku ove godine održavani redovni sastanci na nivou glavnih pregovarača, ali i da je sastanak na visokom nivou održan 18. avgusta.
„Strane su usvojile Mapu puta za sprovođenje energetskih sporazuma u junu 2022. i dogovorile putovanja sa samo ličnim kartama između Kosova i Srbije u avgustu 2022“, takođe je naznačeno.
U samom izveštaju ujedno stoji i da se pozdravlja „unilateralno“ usklađivanje Kosova sa odlukama EU o pitanju sankcija protiv Rusije, kao odgovor na agresiju u Ukrajini.
Kada je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, prema nalazima Evropske komisije, na Kosovu je postignut samo „ograničeni napredak“ u istrazi i osuđivanju ovih slučajeva.
Ujedno se konstatuje da situacija na Severu Kosova „ostaje izazovna“, a posebno u pogledu korupcije, organizovanog kriminala i uslova za slobodu izražavanja.
Pravosuđe se u kosovskom dokumentu ocenjuje „sporim, neefikasnim i podložnim nepotrebnim uticajima“.
Predlaže se da se reforme u pravosuđu prvo sprovedu korišćenjem postojećih instrumenata za očuvanje integriteta, nezavisnosti i efikasnosti pravosudnog sistema.
Kada je u pitanju rad kosovske skupštine, precizira se da na njega i dalje negativno utiču „polarizovana politička atmosfera i teškoće u postizanju kvoruma za donošenje odluka“, iako se vlada oslanja na snažnu većinu.
„Ovo je delimično zbog lošeg upravljanja zakonodavnim dnevnim redom od strane većine, ali i zbog toga što su opozicioni poslanici u Skupštini bili uzdržani od glasanja kako bi sprečili usvajanje zakona“, navodi se u izveštaju.
U delu izveštaja o slobodi izražavanja navodi se da Kosovo ima određeni nivo pripreme i koristi od pluralističkog i živog medijskog okruženja.
Sa druge strane, stoji da i dalje postoji zabrinutost u vezi sa javnim kampanjama klevetama, pretnjama i fizičkim napadima na novinare.
KoSSev
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.