Makronov zakon o penzijama prošao test ustavnosti

Francuski predsednik Emanuel Makron i Vlada u Parizu prošli su težak test ustavnosti kada je reč o penzionoj reformi koja je pokrenula višenedeljne proteste i nerede širom zemlje.
Image

Predlog zakona koji pomera starosnu granicu za penziju sa 62 na 64 godine duboko je nepopularan u Francuskoj i doveo je do višenedeljnih protesta.

Međutim, veliko olakšanje za Makrona i francusku Vladu predstavlja to što je Ustavni savet dao zeleno svetlo da se radi na implementaciji pomenute ideje.

Savet je saopštio da su predložene penzione reforme Vlade u skladu sa Ustavom, kao i podizanje zakonske starosne granice za odlazak u penziju.

Makron i Vlada se nadaju da će takav ishod obeshrabriti dalje proteste predvođene sindikatima, koji su neretko prerastali u otvoreni sukob sa policijom.

„Zemlja mora da nastavi da ide napred, da radi i da se sačuva za izazove koji nas očekuju“, rekao je Makron ranije ove nedelje.

Vlada je saopštila da će se reforma sprovoditi od 1. septembra.

Problem može biti to što su sindikati i opozicija upozorili da neće odustati od svojih zahteva, te su pozvali Makrona da ništa ne potpisuje.

Veliki broj demonstranata okupio se ispred Skupštine u Parizu držeći transparente „Nema kraja štrajkovima do povlačenja reformi“.

U odvojenoj odluci Ustavni savet odbio je predlog opozicije da se organizuje referendum građana o pitanju penzionih reformi.

Opozicija je dala još jedan predlog za referendum, koju bi Savet trebalo da razmotri početkom maja.

Rasprostranjeno nezadovoljstvo zbog vladinih reformi moglo bi imati dugoročne posledice, uključujući jačanje krajnje desnice, upozoravaju analitičari.

Marin le Pen je u objavi na društvenoj mreži Twitter navela da „politička sudbina penzione reforme nije zapečaćena“ i pozvala glasače da na sledećim izborima podrže one koji se tome protive.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.