Očekuje se da će do kraja nedelje biti određeni datumi za polaganje zakletve izabranih gradonačelnika tri severne opštine. Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave, u pisanom odgovoru za RTK, kažu da čekaju predloge gradonačelnika.
„Do kraja sedmice se očekuje da budu objavljeni termini ostalih sednica i zakletve gradonačelnika, čekamo predloge gradonačelnika. Ministar Krasnići je imao redovne sastanke sa četiri izabrana predsednika i mi smo u koordinaciji za neophodne pripreme i zakonske rokove predviđene zakonom“, navodi se u odgovoru Ministarstva administracije i lokalne samouprave.
O ovom pitanju je u ponedeljak govorio i šef poslaničke grupe DPK Abeljard Tahiri, koji je rekao da ne treba improvizovati zakletvu novih gradonačelnika u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, već da ministarstvo i bezbednosne institucije treba da stvore uslove za održavanje ovih sednica po ustavnom poretku.
U međuvremenu, organizacioni sekretar ove stranke, Betim Đoši, reagovao je u nedelju na Vladu, rekavši da se dva gradonačelnika iz DPK, koji su pobedili u Zvečanu i Zubinom Potoku, suočavaju sa pritiscima i poniženjima zvaničnika Vlade.
Međutim, zvaničnici MALS-a nisu komentarisali navode o pritiscima.
Od četiri gradonačelnika izabrana 23. aprila, zakletvu je položio samo onaj iz Severne Mitrovice, Erden Atić. Dok Izmir Zećiri, Ljuljzim Hetemi i Iljir Peci imaju rok do 28. maja da polože zakletvu, inače će izgubiti mandat.
Izbori na severu održani su 23. aprila, a rezultati su potvrđeni 28. aprila, dok je 28. maj određen kao rok za polaganje zakletve.
RTK/RTK2