Ukupno 185 studenata je pohađalo ova predavanja i steklo ključne veštine medijske pismenosti, saopšteno je iz OEBS-a.
„Oni su se bavili specifičnim temama kao što su uticaj novih medija, novi kontekst komunikacije, struktura vesti, uloga medija u pogledu rodnih stereotipa, reklamna pismenost, multikulturalnost u medijima, propaganda, političke kampanje, lažne vesti, verifikacija i provera činjenica“, preciziraju.
Predavanja su usledila nakon slične saradnje sa javnim univerzitetima u Prizrenu i Gnjilanu 2021. godine, kao i izrade sveobuhvatnog nastavnog plana i programa medijske pismenosti za visoko obrazovanje 2019. godine zajedno sa Katedrom za novinarstvo Univerziteta u Prištini.
Poslednjih godina, zbog potrebe da studenti poseduju veštine medijske i informacione pismenosti u sadašnjoj digitalnoj eri, tema je uvrštena kao izborni predmet u osnovnim i srednjim školama, kao i na nekim univerzitetima, podseća se u saopštenju.
Pored toga, javni univerziteti u Prištini, Gnjilanu i Đakovici, sa svojim trenutnim planovima studija, predviđaju da se medijska i informaciona pismenost predaje kao obavezan predmet od 2023/2024. Ovo će omogućiti studentima da analiziraju medije i kako oni utiču na njihove živote i zajednice, ali će ih i pripremiti za karijeru, dodaje se u saopštenju.
„Kroz naš rad sa univerzitetima podstičemo studente da kritički razmišljaju o sadržaju koji svakodnevno dobijaju kako bi prepoznali dezinformacije i lažne vesti. Veoma mi je drago što vidim da će studenti univerziteta u Prištini, Gnjilanu i Đakovici sada imati medijsku pismenost kao obavezan predmet“, rekao je šef Misije OEBS-a na Kosovu, ambasador Majkl Devenport.
„Drago mi je što naša dugogodišnja saradnja sa visokoškolskim institucijama pomaže mladim ljudima da se snalaze u složenom medijskom pejzažu“, dodao je.
Misija OEBS-a na Kosovu je poslednjih godina preduzela niz aktivnosti u oblasti medija i informisanja, uključujući obrazovne emisije, kampanje i predavanja za učenike osnovnih i srednjih škola i studente javnih univerziteta. U saradnji sa DokuFestom, u periodu od 2018. do 2022. godine organizovala je i radionice za obuku oko 70 nastavnika srednjih škola.
„Misija podstiče sve javne univerzitete da integrišu medijsku pismenost kao osnovni predmet, i nastaviće da podržava visoko obrazovanje na Kosovu u ostvarivanju ovog cilja“, poručuju.