Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Osmani hvali Kosovo, kritikuje Srbiju, a opozicija osuđuje Kurtija
„Sada kada je dogovoren i aneks osnovnog sporazuma i Kosovo se pokazalo kao jedina strana u dijalogu koja je bila konstruktivna i zainteresovana za mir i stabilnost, očekujem da će se obaveza naših saveznika po pitanju članstva Kosova u međunarodnim organizacijama ispuniti“, kazala je ona.
Osmani to očekuje i u vezi s priznanjem nezavisnosti Kosova od strane država koje ga ne priznaju.
Zatražila je od međunarodne zajednice da „ukoliko želi istinsku primenu sporazuma“, da promeni, kako je kazala, „popustljiv pristup prema Srbiji“.
Kazala je da „nema nikakva očekivanja od Srbije“ koja će, kako ona očekuje, „nastaviti da krši dogovore, kao i ovih 12 godina“.
„Ako želimo stvarnu primenu sporazuma, mora se promeniti akomodativni pristup srpskom režimu i sankcionisati svaki njihov pokušaj destabilizacije situacije na terenu, kao i njihova nekonstruktivnost i kontinuirana blokada“, rekla je Osmani.
Dve opozicione stranke Demokratska partija Kosova (DPK) i Demokratski savez Kosova (DSK), kritikovale su premijera Aljbina Kurtija zbog postizanja dogovora u Ohridu.
Lider DPK Memlji Krasnići je na Fejsbuku napisao da je premijer Kurti „za manje od tri sedmice prihvatio sve što je obećao da neće prihvatiti“.
Krasnići je rekao da se ovim sporazumom ne postižu ciljevi Kosova.
„Izvan njegovih obmana, naša briga ostaje Kosovo, građani i buduće generacije, koje će, nažalost, osim što su izgubile veru u perspektivu koju nudi Kosovo, godinama naslediti zamrznuti sukob sa Srbijom“, smatra on.
Ocenio je da je to “ direktna posledica grešaka Kurtija“ koji je, kako je kazao, „pregovarao i omogućio ovaj sporazum“ koji je, smatra Krasnići, „nedovoljan za Kosovo“ i „ne ostvaruje naše državne i građanske ciljeve“.
Predsednik DSK, Ljumir Abdidžiku, rekao je da je za njegovu stranku sporazum neprihvatljiv i kritikovao Kurtija zbog, kako je naveo, „prevare građana i gubitka istorijske prilike“.
„Lažna populistička ideja koja je strašno koštala Kosovo, okončana je. Postavljeni uslovi, govori, stavovi su jednostavno poništeni“, kazao je on.
Kritikovao je i odredbe dogovorene u Ohridu na sastanku Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića: „sporazum je bez priznanja, nije konačan i sadrži asocijaciju (Zajednicu srpskih opština), plus u njemu je ono što je Kurti doneo na Kosovo“.
Po rečima Abdidžikua, ta nova situacija, „transformisana kao integraciona obaveza za našu zemlju“, je nepopravljiva.
Tokom dana nije bilo reakcija iz stranke Ramuša Haradinaja, koja je javno podržala sporazum.
Kako bi se suprotstavila ovom sporazumu, vanparlamentarna Socijaldemokratska partija je sazvala protest za 25. mart protiv Zajednice srpskih opština koja je, kako je rekao čelnik te partije, Dardan Molićaj, „u središtu dijaloga, a tu nije defakto priznanje“.
On je Kurtija nazvao „Aljbin Zajednica“, dok je opozicione stranke u kosovskom parlamentu kritikovao, jer nisu još juče reagovale na sporazum postignut u Ohridu.
Beta
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.