Iz ove stranke su postavili pitanje – da li se kosovski organi prave glupi ili misle da smo i mi i međunarodna zajednica glupi.
Cela suština dijaloga od 2011. godine jeste bila pronalaženje načina za eliminaciju dvojnog institucionalnog sistema koji postoji na Кosovu, i konsolidaciju jednog sistema koji bi bio priznat i od strane Beograda i Prištine, saopšteno je iz Srpske demokratije.
Podsećaju da su dijalogom srpske institucije prepoznate kao realnost od koje srpski narod na Кosovu životno zavisi – i u ekonomskom smislu i u smislu usluga koje im te institucije pružaju.
“Upravo zbog toga, integracija tih srpskih institucija se dogovarala i sprovodila od 2013 godine: sudstvo, policija, civilna zaštita, Telekom… A ipak ona najvažnija, ZSO, je ostala da čeka sprovođenje – a samim tim su i ostale srpske institucije ostale čekajući na političku volju u Prištini”.
Svima je jasno da način na koji Кurti pokušava da se razračuna sa ovim institucijama ne samo da je u suprotnosti sa principima dijaloga, već je i direktan udarac na kvalitet života srpske zajednice i njenu opštu dovrobit, navode u Srpskoj demokratiji.
“Pred predstavnicima međunarodne zajednice je izbor da zaštite principe dijaloga na koji su insistirali Rezolucijom UN GA/10980 ili odgovaraju za progon etničke i verske manjine i poptunu propast projekta multietničkog Кosova”, navodi se u saopštenju ove stranke.
Što se Srpske liste tiče, o njima ne mislimo ništa dobro, i naše mišljenje ostaje da su njeni predstavnici nekompetentni, ali ovde se radi o odbrani principa i odbrani dijaloga, poručili su iz Srpske demokratije.
“U svakom slučaju, nadamo se da će ih ovaj razvoj događaja razdrmati iz političke nekreativnosti i anemije u koju su duboko zaglibili. Vidimo se ujutru sa pištaljkama”, poručili sun a kraju saopštenja iz ove stranke.