Kako navode iz Srpske demokratije, što se tiče samog jučerašnjeg izbornog procesa, iako kamere vide u izbornom procesu kao ideju koju treba razmotriti — jer bi ta mera potencijalno sprečila buduće mahinacije — način na koji je to juče sprovedeno je, kako ističu, „sramno i ugrožava integritet izbornog procesa“.
„Kamere na dva metra, usmerene ka glasačkoj kutiji i ka otvorenom delu paravana za glasanje zaistu su neprihvatljive, što je bio slučaj u Zvečanu“, ocenjuju.
Sa druge strane, Evropsku uniju podsećaju na njihove zahteve Kosovu za deeskalaciju od 2. juna 2023:
„Trebalo bi što pre raspisati vanredne izbore u sve četiri opštine i organizovati ih na potpuno inkluzivan način.“
Vanredni izbori obuhvataju i lokalne izbore za gradonačelnika i skupštine opština, ukazuju.
Međutim, prema njihovim rečima, nikakvi koraci nisu preduzeti za izbore za skupštine opština, niti ih je kosovska strana ikada razmatrala.
„Očekujemo da Kosovo postupi na neeskalirajući način i da odmah obustavi policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu Kosova“”“, jedan je od zahteva koje je takođe tada izlistala EU.
Policija je posle skoro godinu dana i dalje u opštinama, konstatuju iz Srpske demokratije.
„Gradonačelnici treba privremeno da obavljaju svoje dužnosti u drugim prostorijama osim u opštinskim zgradama“, glasio je tada još jedan zahtev u nizu.
Međutim, realnost je sasvim drugačija, ukazuju iz Srpske demokratije.
„Najmanje dva gradonačelnika su sve vreme u zgradi opštine“, podsećaju.
„Pozivamo i Kosovo i Srbiju da odmah i bezuslovno preduzmu mere za deeskalaciju, prestanu da koriste retoriku podela i uzdrže se od bilo kakvih daljih nekoordinisanih akcija“, podsećaju iz Srpske demokratije na još jedan zahtev EU.
Ipak, kako navode iz Srpske demoratije, za to vreme Priština je ukinula:
„Finansiranje iz srpskog budžeta i direktno siromaši srpske građane na Kosovu; zabranila uvoz proizvoda iz Srbije; nastavila eksproprijaciju za potrebe policijske u vojne infrastrukture na severu; specijalna policija je i dalje tu u ilegalnoj kompoziciji, a na koju građani nastavljaju da se žale; gradonačelnici doneli sijaset eskalirajućih mera, uključujući dodelu zemljišta kosovskom MUP-u u centru Severne Mitrovice, zatvaranje projekata finansiranih iz srpskog budžeta, i tako dalje“.
„Evropska unija očekuje i od Kosova i od Srbije da se ponašaju odgovorno i odmah se angažuju u dijalogu koji vodi EU kako bi se pronašlo održivo rešenje za situaciju na severu Kosovu. Ovo uključuje početak rada na uspostavljanju Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom bez daljeg odlaganja ili preduslova“, glasio je još jedan zahtev EU.
Iz Srpske demokratije, međutim, zaključuju da ZSO i dalje nema ni na vidiku.