Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Šta nakon glasanja u nedelju za smenu gradonačelnika na severu Kosova?
To za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže Eugen Cakoli (Cakolli) iz Kosovskog demokratskog instituta.
Ukazuje još da ukoliko glasanje za smenu gradonačelnika 21. aprila ne bude uspešno, nova inicijativa ne može da se pokrene u narednih 12 meseci.
„Ta okolnost je značajna jer onemogućava održavanje vanrednih izbora u tim opštinama, pogotovo ako uzmemo u obzir i da se 2025. održavaju redovni lokalni izbori koji se obično raspisuju u drugom kvartalu prethodne godine (u ovom slučaju 2024.)“, objašnjava Cakoli.
S druge strane, politikolog Ognjen Gogić ocenjuje da bi ostanak na vlasti albanskih gradonačelnika mogao da produbi krizu i ponovo podigne tenzije na terenu.
Većinsko srpsko stanovništvo u severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku ne prihvata albanske gradonačelnike, ali postoji velika šansa da 21. aprila ne glasa za njihovu smenu jer je na bojkot pozvala Srpska lista – najveća partija Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda.
Za smenu gradonačelnika potrebno je da opciju „DA“ zaokruži najmanje 50 odsto plus jedan birač sa pravom glasa u svakoj od četiri opština na severu Kosova.
Šta kažu građani sa severa?
Srđan iz Leposavića ne vidi izlaz iz trenutne situacije i veruje da se situacija nakon nedeljnog glasanja može normalizovati jedino uz pomoć međunarodne zajednice.
„Teško je vreme, kako će biti (nakon nedelje) to još niko ne zna. Treba da se održe izbori ali kako, to je pitanje za veći dogovor“, smatra on.
„Ova kriza teško da će imati kraj“, kaže Stojadin koji takođe dolazi iz Leposavića.
Da će se kriza produbljivati veruje i Bogdan iz severne Mitrovice, te dodaje kako „prognoze za srpski narod na Kosovu nisu sjajne“.
Za Mariju iz severne Mitrovice „položaj Srba na Kosovu nikada nije bio gori“.
„Mislim da se običan narod ne pita mnogo, da su veće političke struje koje igraju ulogu ovde i da će se sve slomiti na leđima naroda“, kaže ona.
Glasanje 21. aprila se organizuje na osnovu Administrativnog uputstva koje je kosovska vlada izradila nakon pritiska međunarodne zajednice da raspiše nove izbore u opštinama na severu.
Albanski gradonačelnici su inače na vlast došli jer je upravo Srpska lista pozvala građane da bojkotuju izbore u aprilu 2023. koji su organizovani nakon što su Srbi napustili kosovske institucije novembra 2022, ponovo na inicijativu te stranke.
Ta partija je u međuvremenu ipak zatražila nove izbore, podržala peticiju građana za smenu gradonačelnika, da bi 7. aprila saopštila da na glasanju za smenu gradonačelnika neće učestvovati.
Kao jedno od obrazloženja Srpska lista je navela neažurirani birački spisak.
Politikolog Ognjen Gogić navodi da je Srpska lista odabrala „liniju manjeg otpora“, te da je morala da uloži više napora i građanima objasni zašto je važno da glasanje 21. aprila bude uspešno.
„Uvideli su da im je teško da ljude mobilišu u dovoljnom broju i onda da ne bi dali legitimitet tom glasanju, odabrali su bojkot“, kaže Gogić i podseća da je takav stav Srpske liste naišao i na kritiku zemalja Kvinte.
‘Problem neefikasnih lokalnih samouprava’
Ognjen Gogić smatra da će se albanski gradonačelnici nakon glasanja u nedelju osetiti „osnaženim“ jer neće biti smenjeni, te da mogu nastaviti da donose odluke koje lokalno srpsko stanovništvo ne podržava i time prodube jaz koji već postoji.
„Tu nije samo problem što ne postoje gradonačelnici koji ne odražavaju volju stanovništva već su te opštinske strukture neefikasne imajući u vidu da su institucije (2022.) napustili i opštinski službenici, nije došlo do adekvatne zamene kadrova“, navodi on.
Da opštine ne rade u punom kapacitetu za RSE kaže i Nenad Radosavljević, direktor odeljenja za omladinu, sport i kulturu u Leposaviću.
„Najvažnije je trošenje budžeta za neke vrlo važne projekte i to ide vrlo sporo. Nemamo kvalifikovane ljude za raspisivanje tenderskih procedura… Mi smo u teškom problemu, angažujemo ljude iz drugih opština ali to neće moći tako dalje ukoliko kosovska vlada ne reaguje“, navodi on.
Radosavljević je inače ranije rekao da je prihvatio da bude direktor odeljenja za sport, omladinu i kulturu kako bi se iskoristio predviđeni budžet dok traje kriza na severu.
Sada izražava uverenje da će se pronaći način za raspisivanje novih izbora u opštinama na severu, te da će se sve „vratiti u normalu“.
Poslednje pripreme uoči glasanja
Iako se čini da je sasvim izvesno da će glasanje u nedelju biti neuspešno, Centralna izborna komisija Kosova obavlja poslednje finalne pripreme.
Prema objavljenom uputstvu, građani sa „DA“ ili „NE“ mogu da odgovore na pitanje da li se slažu da gradonačelnik neke od četiri opštine na severu Kosova bude razrešen.
Biračka mesta će biti otvorena od sedam do 19 časova.
Ipak, ono što se još ne zna je gde će biti otvorena biračka mesta. Poslednji lokalni izbori aprila 2023. su održani u kontejnerima jer direktori obrazovnih institucija nisu dali dozvolu da se biračka mesta otvore u njihovim objektima, što je ranije bila praksa. Obrazovne institucije u srpskim sredinama na Kosovu rade u sistemu Srbije.
CIK je saopštio da su 33 obrazovne institucije odbile da ustupe svoje prostorije za održavanje glasanja za ili protiv smene albanskih gradonačelnika u severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Rečeno je i da se „intenzivno radi“ na pronalaženju novih alternativnih lokacija koje će služiti kao biračka mesta na dan glasanja 21. aprila, iako „zakon obavezuje opštine i direktore škola da ustupe javne objekte za potrebe glasanja“.
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Xhelal Svecla (Dželjalj Svečlja) je 18. aprila rekao da su policija i ministarstvo spremni da pruže asistenciju CIK-u da organizuje dobro i mirno glasanje.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.