Iz Nacionalnog instituta za javno zdravstvo Kosova kažu da se „ne očekuje izbijanje bolesti“, jer je stopa vakcinacije dece protiv ove zarazne bolesti „visoka“.
„Kosovo mora nastaviti s uspešnom implementacijom Proširenog programa imunizacije, vakcinisanjem dece prema redovnom kalendaru vakcinacije kao što je to bilo do sada“, naveli su iz Instituta za Radio Slobodna Evropa.
U Univerzitetskom kliničkom centru Kosova potvrdili su da nemaju zabeleženih slučajeva morbila.
Direktor Klinike za infektivne bolesti pri Kliničkom centru Arben Vishaj (Višaj) rekao je za RSE da u ovoj ustanovi nije bilo takvih slučajeva već tri godine.
Međutim, on podseća da je prošle godine registrovan uvezeni slučaj, koji je odmah bio izolovan.
„Najbolja mera za prevenciju morbila je vakcinacija“, kaže Vishaj.
WHO takođe sugeriše da je „vakcinacija jedini način zaštite dece od ove potencijalno opasne bolesti“.
Vakcina protiv malih boginja, poznata kao MMR ili MRP, daje se u dvije doze – prvu u dobi od oko godinu dana, a drugu kada je dete oko tri godine i četiri mjeseca.
Iz kosovskog Instituta navode da je stopa vakcinacije protiv morbila na Kosovu veća od 90 posto.
„Tokom pandemije COVID-a 19 [2020. – 2021.] došlo je do pada stope vakcinacije kao i u drugim zemljama, ali se oporavlja“, rečeno je sa Instituta, bez navođenja drugih detalja.
U Prištini je, prema podacima Glavnog centra za vakcinaciju, stopa vakcinacije 2022. godine iznosila 76 posto, dok je 2023. godine iznosila 87 posto.
Direktorica ovog centra Florina Grezda ističe da je interesovanje roditelja za vakcinaciju djece zadovoljavajuće.