Toksikološka analiza: Psi na severu Kosova trovani smrtonosnim insekticidom „Metomil“

Toksikološko-hemijska analize uzorka otrovanog psa na severu Kosova dokazala je prisustvo karbamatnog insekticida Metomila - potvrđeno je iz Udruženja za zaštitu životinja ...
Image

Toksikološko-hemisjku analizu izvršio je Zavod za sudsku medicinu u Nišu. 

„Toksikološko-hemijskom analizom uzorka želudačnog (povraćajnog) sadržaja, primenom metode gasne hromatografije  sa masenim detektorom (GC/MS), dokazano je prisustvo karbamatnog insekticida metomila“ – navodi se u nalazu objavljenom na zvaničnoj Fejsbuk stranici Šape. 

Iz ovog udruženja ističu da su preuzeli obavezu da dostave uzorak na analizu, jer se, kako su istakli – nijedna institucija time ne bavi. 

„Kao laici za otrove možemo da napomenemo samo da ovaj otrov koji se nalazi na našim ulicama, dečijim igralištima, parkovima i u ulazima stambenih zgrada gde su se nalazile otrovane životinje, trajno oštećuje respiratorne organe svih živih bića i da 1 gram ubija čoveka za pola sata. Ovaj insekticid koji se nalazi u slobodnoj prodaji se pretvara u težak otrov kada se ne koristi i rastvara prema upustvu, a što je najopasnije nema ni boju, ni miris, a ni ukus“ – dodali su. 

Navode i da će za dalja objašnjenja zatražiti ekspertsko mišljenje.

Prema podacima o insekticidima, Metomil je kao koncentrovani rastvor smrtonosan ako se proguta i veoma je toksičan po živi svet u vodi sa dugotrajnim posledicama, te ptice, pčele i druge artropode.

Metomil se zbog svoje jačine ne sme koristiti – u zaštićenom prostoru (staklenici i plastenici); na površinama koje služe za sakupljanje vode za piće; u vreme cvetanja biljaka, u vreme ispaše pčela, niti u slučajevima kada su na parceli ili oko parcele prisutni korovi u cvetu ili slučaju pojave medljike; na tretiranim površinama, najmanje 14 dana posle primene, ne sme se dozvoliti pristup domaćim životinjama. Obavezno je nositi rukavice od nitrila, radni kombinezon, kecelju, zaštitne naočare sa bočnom zaštitom i zaštitnu opremu za lice prilikom rukovanja sa nerazblaženim sredstvom, zaštitna oprema je obavezna i prilikom primene ovog sredstva, koju je potrebno oprati nakon upotrebe insekticida. 

Podsetimo, trovanje pasa na severu Kosova, traje dva i po meseca, zbog čega je Šapa organizovala protest, ali i peticiju koja i dalje traje. Trovanja su zabeležena i u srpskim sredinama južno od Ibra. 

Pročitajte još

„Šapa“ pokrenula peticiju: Stop trovanju pasa

„Stop trovanju Mitrovice! Nezapamćeni masakr životinja, nadležni da rade svoj posao…“


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.