Kosovska Mitrovica: Održana humanitarna revija maturskih haljina za obnovu Manastira Devič

Humanitarna modna revija maturskih haljina za obnovu Manastira Devič, u organizaciji Ekonomskog fakulteta i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini, održana je danas u Mitrovačkom dvoru.
Image
Foto: Kontakt Plus

Revija prodajnog karaktera nosila je naziv: „Doniraj haljinu – sačuvaj prirodu“.

S obzirom na to da je modna industrija veliki zagađivač, organizaroti su želeli da skrenu pažnju mlađoj populaciji na ovaj problem. Zato su došli na ideju da organizuju ovaj događaj sa ciljem prikupljanja maturske garderobe, čijom će kupovinom maturanti, ali i svi ostali zainteresovani, moći da doniraju novčana sredstva za obnovu Manastira Devič.

O samoj ideji govorila je njena inicijatorka, dekanica Ekonomskog fakulteta, prof. dr Tanja Vujović, koja je rekla da ovaj događaj predstavlja spoj humanosti, dobročinstva, lepote, mode, estetike i nekih lepih stvari, a svaki fakultet u okviru Univerziteta u Prištini je dobio zadatak da organizuje po jednu aktivnost u vezi sa idejom očuvanja životne sredine.

„I Fakultet umetnosti i Ekonomski fakultet su došli na ideju da organizuju ovu humanitarnu modnu reviju u smislu da pozovemo građanstvo da donira svoje komade garderobe, koji nam svima negde čuče u garderoberima, da im damo neki novi smisao, i neki novi život.“

Kako navodi, odziv za ovu akciju prevazišao je njihova očekivanja, te su uspeli da sakupe više od stotinu komada razne odeće, najviše haljina, skoro nove i brendirane.

Apelovala je na sve prisutne maturante, a posebno maturantkinje, da izaberu modele koji im se najviše sviđaju i da doniraju sredstva koja će biti usmerena za obnovu Manastira Devič.

Istakla je i podatak da se godišnje na globalnom nivou proizvede 80 do 100 milijardi komada garderobe, od čega, kako je naglasila, 40 % uopšte ne dođe do ruku konačnih potrošača.

„A mi, kao konačni potrošači, smo naučili da nemilosrdno trošimo, da nemilice kupujemo, a nismo ni svesni negde da svaka kupovina predstavlja, s jedne strane, iscrpljivanje prirodnih resursa, a s druge strane, zagađenje životne sredine, jer zamislite te neke ogromne količine garderobe koje se nekada odbace na nekoj deponiji“, naglasila je Vujović.

Ovaj događaj održan je u okviru Zelene nedelje koja je deo projekta Pelmob, čiji je koordinator Univerzitet u Prištini, sa Privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, a uz podršku Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica.

Zahvalila se Privremenom organu opštine Kosovska Mitrovica koji je finansirao putne troškove dolaska maturanata sa celog Kosova i Metohije i darovao donaciju u iznosu od 20.000 dinara, zatim privredniku Radošu Petroviću i njegovoj kompaniji „Knez“ koji je donirao 500 evra i lepe komade garderobe, kao i svim građanima Kosovske Mitrovice, koji su velikodušno poklonili komade garderobe za ovaj događaj.

Upravo iz ovog razloga i Fakultet tehničkih nauka se uključio u Zelenu nedelju i modernizovao studijski program, koji će ubrzo biti poslat na akreditaciju, naglasio je prof. dr Živče Šarkoćević prodekan Fakulteta tehničkih nauka. Prema njegovim rečima, to je urađeno u cilju upoznavanja studenata sa električnim vozilima i njihovom doprinosu očuvanju životne sredine.

Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica, Ivan Zaporožac, izrazio je zadovoljstvo što se ovakav događaj održava u Kosovskoj Mitrovici.

 „Ovo je, čini mi se, prvi put u našem gradu da organizujemo nešto slično ovome. Prvi put da se sastanemo ovako i prvi put da vidimo đake sa čitavog KiM da dođu u Kosovsku Mitrovicu, pre nego što upišu fakultet. Ovde smo spojili, čuli ste i sami, da imamo zelenu nedelju – nauku, humanitarnu akciju. A s druge strane, ono što je meni veoma bitno i što podržavam najviše – promociju naših fakulteta“,  istakao je Zaporožac.

Izrazio je očekivanje da će učenici srednjih škola baš zbog ovakvih akcija i promocija, odabrati fakultete u Kosovskoj Mitrovici jer su, kako je naglasio, oni možda i bolji nego neki fakulteti u centralnoj Srbiji.

„Razumeću svakoga ko upiše fakultet koji nemamo ovde, a imamo ga u centralnoj Srbiji. Ali upisati medicinu, ekonomiju, prava, tehničke nauke, prirodno-matematički fakultet, koji imamo ovde i koji raspolažu sa svim kapacitetima, po meni nije pametno. Zato vas molim, dobro razmislite. Mislim da nijedan studentski centar u čitavoj centralnoj Srbiji nema ovakve uslove kakve mi imamo. Naši fakulteti imaju jedan izuzetan kadar, kojim se svi ponosimo i nadam se da od ove godine, iako je teška politička situacija i apsolutno situacija koja nas svaki dan ometa u nekim našim redovnim aktivnostima, očekujem da u narednoj upisnoj godini nijedan fakultet neće imati probleme oko upisa“, naveo je Zaporožac.

Predstavnik Erasmus Plus kancelarije, Goran Lazić, podsetio je prisutne na ključnu ulogu koje obrazovanje ima u oblikovanju budućnosti, a posebno program Pelomb koji teži da poboljša razvoj visokog obrazovanja uvodeći nove kurseve posvećene električnoj mobilnosti.

„Na Univerzitetu u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Pelmob nije samo projekat, on je katalizator promene, snaga koja pokreće evoluciju obrazovanja i industrije zajedno“, rekao je Lazić.

Prikupljenu garderobu na reviji su prošetali studenti, dok su studenti Fakulteta umetnosti pokazali i svoje kreacije. Komadi koji su imali najviše glasova publike bili su predmet licitacije programa.

Program su svojim besedničkim sposobnostima obogatili i Jovana Jokić sa Pravnog fakulteta, kao i muzička etno grupa Fakulteta umetnosti koja je pobrala brojne simpatije.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.