Ugljanin: Očekujem da polaganje zakletve novog gradonačelnika Severne Mitrovice prođe mirno

Predsedavajući Skupštine opštine Severna Mitrovica, Nedžad Ugljanin, izrazio je nadu da će polaganje zakletve novoizabranog gradonačelnika Erdena Atića proći mirno i bez incidenata. U ...
Image

Polaganje zakletve novoizabranog gradonačelnika Severne Mitrovice planirano je u skupštinskoj sali 19. maja u 11h.

Ugljanin je rekao da je procedura kratka i da se odvija po Zakonu o lokalnoj samoupravi.

„Da je učestvovala Srpska lista ili bilo koji predstavnik većinske zajednice, mi bismo isto postupili. Pred odbornicima gradonačelnik daje zakletvu i preuzima dužnosti u okviru Opštine Severna Mitrovica. Mi smo preuzeli obavezu da završimo taj proces i nadamo se da će proteći u najboljem redu, jer je najavljivana eskalacija. Želimo da sve prođe u najboljem redu, pa i ova zakletva gradonačelnika. On će imenovati svog zamenika ili zamenicu. To je kratka procedura“, objasnio je.

Kandidat Samoopredeljenja, Erden Atić, pobedio je u trci za gradonačelnika Severne Mitrovice na vanrednim lokalnim izborima održanim 23. aprila.

On je osvojio nešto više od 500 glasova.

Srpska zajednica, koja u ovoj opštini čini većinu, bojkotovala je izbore.

Izbori su održani na manje biračkih mesta nego što je to ranije bio običaj.

Kada je reč o legitimitetu i legalitetu novog gradonačelnika, Ugljanin je kazao da ove dve stavke jesu upitne.

„Mi smo dužnost preuzeli na osnovu zakona o zameni odbornika. Da li je upitan legitimitet i legatlitet – jeste sa pravne tačke gledišta. Čekamo trenutak kada će srpska zajednica koja je većinska početi da vodi brigu o manjinama, jer je situacija trenutno suprotna – nevećinska zajednica brine o većinskoj“, naveo je Ugljanin.

Na mesto predsedavajućeg SO Severna Mitrovica, Ugljanin je došao po automatizmu, nakon što su predstavnici Srpske liste podneli ostavke na svoje funkcije u toj lokalnoj samoupravi tokom kolektivnog napuštanja kosovskih institucija od strane Srba na severu.

Ugljanin smatra da su njegove trenutne kolege i on tu samo kao zamena za srpske odbornike, jer srpskoj zajednici pripadaju i zakonodavna i izvršna vlast u ovoj opštini.

Dodao je da ne zna da li su dužnost privremeno preuzeli.

„Ne znamo da li je to privremeno, jer zavisi od više politike. U okviru briselskog dijaloga govori se o funkcionalnosti skupština i gradonačelnika na severu. Mi obavljamo svoje funkcije prema zakonu o lokalnoj samoupravi. Tu smo da donosimo odluke i radimo u službi svih zajednica. Tako ćemo delovati do onog momenta kada se napravi načelni dogovor da većinska zajednica preuzme nadležnosti, jer sam i ranije rekao da ova kuća ne sme ostati pusta. O ovoj kući treba da brine domačin, ali domaćin ju je nažalost napustio. Mi smo možda privremeno rešenje, ali nam je mandat dve i po godine. Kompleksno je, jer skupštine opština glasaju o formiranju Zajednice srpskih opština. S obzirom na to da je većina odbornika u skupštinama sada iz albanske zajednice, oni sigurno ne bi glasali za formiranje ZSO. Stvoren je vakuum, a znalo se da se bez odobravanja u okviru skupštine ne može glasati za ZSO“, naveo je Ugljanin.

Da bi se vratili u kosovske institucije, Srbi na severu zahtevaju povlačenje specijalnih jedinica Kosovske policije i formiranje Zajednice srpskih opština.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.