Zdravstvo i obrazovanje su izuzetno osetljiva pitanje i verujem da trebaju biti diskutovana sa EU – ništa nekoordinisano se ne treba preduzeti, rekao je ambasador Francuske na Kosovu, Olivije Gero, odgovarajući na pitanje o učestalim izjavama o integraciji srpskog školstva i zdravstva u kosovski sistem.
O integraciji srpskog obrazovnog i zdravstvenog sistema u kosovski, prethodnih nedelja su govorili kako domaći, tako i međunarodni zvaničnici. I dok kosovski i pojedini međunarodni zvaničnici govore o potrebi da se ova dva sistema integrišu, srpski predstavnici tvrde da ne postoji nijedan međunarodni sporazum koji na to obavezuje, prenosi Kim.
Odlazeći nemački ambasador Jern Rode je nedavno na ovakve tvrdnje predstavnika Srpske liste odgovorio da su lažne, te da i Briselski i Ohridski sporazum na to obavezuju.
Francuski ambasador Olivije Gero, kaže da je pitanje veoma osetljivo i da je predmet lažnih vesti i preterivanja. S toga smatra da se ovim pitanjem treba pozabaviti u okviru dijaloga Kosova i Srbije uz posredstvo EU.
„Jasno – zdravstvo i obrazovanje su izuzetno osetljiva pitanja i verujemo da ova pitanja trebaju biti diskutovana i sa EU i EU koja je upravljala dijalogom između Kosova i Srbije.. Kada kažem EU, reč je naravno o institucijama i državama članicama – to je najbolje mesto pozabnaviti se ovim pitanjem. Postoji velika osetljvost u vezi svega ovoga, stoga ništa nekoordisano, unilateralno ne treba preduzeto, što ne znači da se ne treba pozabaviti ovim pitanjem. Verujem da je na EU u okviru dijaloga kojim upravlja EU da se usmere ove diskusije“, kazao je Gero.
Francuski ambasador smatra da Srbi treba da budu deo života Kosova, a ne samo da, kako kaže, zadrže svoj identitet.
„Zbog toga je potreban kapacitet mladih kosovskih Srba i mladih Albanaca da razgovaraju međusobno, da dele zajedničke stvari. To je način napred“.
Međutim, poručuje da ne treba donositi ishitrene odluke u vezi sa ovim pitanjem.
„Ne treba se ishitriti po ovom pitanju. To nije nešto što se može postići za jednu noć, potrebno je puno osetljviosti i empatije prema narodu. Mislim da je to važno – empatija prema narodu i njihovom svakodenvnom žvotu, ne samo pridržavanje u okviru međunarodnog prava, da li je Kosovo priznato, da je stvarno suvereno ili ne. Ono što je važno su svakodnevni životi i kada govorimo o zdravstvu i obrazovanju, mi smo u srži svega toga“, kazao je on.
Gero je podsetio da je Francuska priznala nezavisnost Kosova još 2008. godine te da je deo toga bio multietnički karakter Kosova.
„Glavni institucijionalni elementi su bili u Ahtisarijevom planu. Veoma važno za nas je da ravnoteža koja je upsostavljena u to vreme bude zadržana i da srpska zajendica na Kosovu ima svoje zaslužujuće mesto u institucijama i u svakodnevnom životu. U nekim od radnji, postupci vlade Albjnia Kurtija na severu, mogli bi da diskutujemo da li su bili legitimni, ali uvek naglašavamo da ne bi trebali imati negativan uticaj na svakodnevne živote kosovskih Srba“, podvukao je on tokom učešća na panel diskusiji „Dezinformacije i lažne vesti u predizbornim kampanjama“, održanoj juče u Medija centru Čaglavica.
Projekti u zastoju zbog institucija
Odgovarajući na pitanja novinara o krizi oko formiranja institucija na Kosovu, Gero je kazao da je nesreća “što se nalazimo u ovakvoj situaciji”, ali je naglasio da “Kosovo nije jedina zemlja u kojoj postoji prelazna vlada”.
Naglasivši da ni Francuska a ni pojedine evropske zemlje nemaju potpunu vladu, Gero je kazao ipak da trenutna situacija nije dobra za Kosovo jer su određeni projekti u zastoju.
“Francuska razvojna agencija je razvila projekte koji su spremni da podrže Kosovo u energetskoj tranziciji, kao i u pripremama za Mediteranske igre. Te projekte smo razvijali sa vladom Albina Kurtija, sada odlazećom vladom, i spremni smo da nastavimo sa bilo kojom vladom koja bude formirana u Skupštini. Ali trenutno smo, naravno, u zastoju jer Ustav Kosova predviđa da svaki međunarodni sporazum sa finansijskim posledicama mora biti ratifikovan od strane Skupštine, a mi trenutno nemamo Skupštinu koja može da funkcioniše”.
Gero je izrazio podršku Ustavnom sudu i mišljenju ovog tela, te je pozvao kosovske institucije da poštuju nezavisnost Suda.
“Sud je jedan od stubova Republike Kosovo i zbog toga ima našu punu podršku”.
Na pitanje o odnosima sa vladom u ostavci, Gero je kazao da su ti odnosi radni.
“Dijalog nije mrtav”
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, francuski ambasador je kazao da on nije mrtav.
“Ne, mislim da dijalog nije mrtav. Dijalog je zapravo jedini način da se ostvari napredak. Ljudi koji zagovaraju kraj dijaloga zapravo zagovaraju odsustvo bilo kakvog napretka, a mislim da to nije u interesu nikoga. Dijalog pod okriljem EU ostaje relevantna platforma za rešavanje pitanja, bilo od strane EU u saradnji sa vladom Kosova. Kada kažem EU, mislim naravno na institucije u Briselu, ali i na podršku zemalja članica, a Francuska je veoma angažovana u tim naporima. Kao i u drugim međunarodnim krizama, zalažemo se za dijalog i diplomatiju, i smatramo da je ovde, na Kosovu, dijalog koji vodi EU relevantna platform”, kazao je francuski ambasador na Kosovu.

















