Bez mandata ostaje 27 odbornika u novom sazivu Skupštine Kosova

Novi saziv Skupštine u velikoj meri činiće stari poslanici – mandate je obnovilo njih 90, dok će 17 prvi put ući u poslaničke klupe.
Image
Foto: Facebook/Skupština Kosova

Novim sazivom Skupštine dominiraće poslanici koji su mandate osvojili i na lokalnim izborima u februaru.

Mandat je ponovo osvojilo 90 poslanika, dok će 17 njih prvi put ući u Skupštinu.

Nakon prebrojavanja 100 odsto redovnih glasova i glasova iz diplomatskih predstavništava, Pokret Samoopredeljenje osvojio je tačno 50 odsto glasova.

Rezultati prebrojavanja 100 odsto redovnih glasova i 97 odsto glasova iz diplomatskih predstavništava pokazuju da će 90 poslanika iz prethodnog saziva, koji nisu završili nijedan posao, biti isti i u novom sazivu, piše Ekonomia Online.

Iz prethodnog saziva Skupštine, 42 poslanika Samoopredeljenja osvojila su mandate i ponovo će biti poslanici.

Iz Demokratske partije Kosova (DPK) mandate je osvojilo 16 poslanika iz prethodnog saziva, iz Demokratskog saveza Kosova (DSK) 11, a iz Alijanse za budućnost Kosova (ABK) pet.

U ovom sazivu po prvi put će u Skupštinu ući 17 poslanika: devet iz Samoopredeljenja, po tri iz DPK i DSK, jedan iz srpske zajednice i jedan iz ostalih nevećinskih, nesrpskih zajednica. Takođe, 14 poslanika iz ranijih saziva, vratiće se u Skupštinu, uključujući Džavita Haljitija i Ukija Rugovu.

Prema aktuelnim rezultatima, Pokret Samoopredeljenje osvojio je tačno 50 odsto glasova i 56 poslaničkih mesta. DPK ima 20,75 odsto i 23 poslanika, DSK 13,44 odsto i 15 poslanika, a ABK 5,57 odsto i šest poslanika.

Na osnovu ovih rezultata, 27 poslanika iz prethodnog saziva ostalo je van Skupštine. Iz Samoopredeljenja su van Skupštine ostali Driton Hiseni, Arijeta Redžepi, Bajram Mavrići i Biljbilj Sokolji. Iz DPK bez manadata su ostali Abeljard Tahiri, Rašit Kaljaj, Jakup Nura, Fadilj Demaku, Aljtin Krasnići, Dževahir Geci, Eljiza Hodža i Kosovare Murseli. Iz DSK su ostali Arben Gaši, Aljban Zogaj, Serbeze Mućaj, Ekrem Hiseni, Krenar Džaferi, Arjeta Abazi i Paris Guri. Iz ABK, koji je bio u koaliciji sa Nismom, van Skupštine su Lahi Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Arbreša Krasnići i Dževahire Izmaku. Iz srpske zajednice i multietničke grupe u novom sazivu neće biti četiri poslanika.

Prema aktuelnim rezultatima, Skupština će imati 37 žena.

Sa decembarskih izbora još uvek nisu prebrojani glasovi pristigli poštom, uslovni glasovi i glasovi osoba sa posebnim potrebama, koji bi mogli da promene rezultate pojedinih kandidata.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.