Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Dan primirja u Prvom svetskom ratu: Sećanje na kraj krvavog sukoba
Ovaj trenutak označava kraj četiri godine strašnih sukoba, u kojima je život izgubilo više od 16 miliona ljudi.
Pregovori o mirovnim uslovima nastavljeni su tokom 1919. godine, a konačni mirovni sporazum, Versajski mirovni ugovor, potpisan je 28. juna 1919. godine, čime je Prvi svetski rat zvanično okončan.
U skladu sa dokumentom o primirju, potpisanim pod nadzorom francuskog maršala i vrhovnog komandanta savezničkih vojski, Ferdinanda Foša, dogovoreni su uslovi koji su podrazumevali prekid neprijateljstva, povlačenje nemačkih trupa iza granica, razmenu zarobljenika, obećanje reparacija, kao i uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica.
Simbolika Dana primirja vezana je za cvet Natalijine ramonde, biljku koja je preživela i oživela nakon suše, što je postalo simbol izdržljivosti srpske vojske tokom rata, ali i obnovljivosti i nade.
Ovaj cvet je 1884. godine otkrio srpski lekar Sava Petrović i nazvao ga po kraljici Nataliji, a danas predstavlja simbol stradanja i opstanka naroda koji je prošao kroz teške godine rata.
Prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je tokom rata izgubila 1.247.435 ljudi, što je gotovo 28% celokupnog stanovništva iz 1914. godine.
Od toga broja, više od 400.000 su bili vojnici koji su poginuli ili umrli od rana i bolesti.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim državama pobednicama, Dan primirja se obeležava polaganjem venaca, organizovanjem vojnih parada i sećanjem na velike žrtve rata.
Pored toga, u spomen na srpske vojnike koji su se povlačili preko Albanije tokom zime 1915/1916, ustanovljena je „Albanska spomenica“, medalja koja se dodeljivala borcima, a koja simbolizuje hrabrost i žrtvu koju su podneli u najtežim trenucima rata.
U svim glavnim gradovima država pobednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD-a, Belgije i Novog Zelanda, ovaj dan se obeležava uz vojna poštovanja i kao sećanje na strahote rata, kako bi se osigurao mir u budućnosti.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.