Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Danas je Aranđelovdan
U srpskoj tradiciji nalazi se na trećem mestu po broju onih koji ga proslavljaju kao svoju krsnu slavu.
Ovaj dan posvećen je Arhanđelu Mihailu, najuzvišenijem anđelu u hrišćanskim verovanjima, koji je često prikazivan kao borac protiv zla i zaštitnik ljudskog roda.
Praznovanje anđela ima duboke korene u istoriji, jer su ljudi u prošlosti verovali da treba da odaju počast stvorenjima Božijim.
Pagani su ih obožavali kao bogove i tvorce sveta, sve do trenutka kada je na Laodikijskom saboru 343. godine bila zabranjena takva praksa.
Na tom saboru je ustanovljeno poštovanje anđela, a posebna pažnja posvećena je Arhanđelu Mihailu.
Određeno je da se praznuje u novembru, devetom mesecu prema hrišćanskoj numerologiji, koji je povezan sa devet anđeoskih činova.
Arhanđel Mihailo: Ratnik protiv zla
Arhanđel Mihailo je predstavljen kao vojvoda nebeskih vojski, prepoznatljiv po tome što u desnoj ruci drži koplje kojim pobeđuje Lucifera, dok u levoj nosi palmovu grančicu.
U hrišćanskoj tradiciji, on je zaštitnik vere i borac protiv jeresi, a smatrano je da je on jedan od anđela koji je spasio mnoge duše od Luciferove propasti.
Mihailo je posebno značajan jer je predstavljen u mnogim religijskim tekstovima kao onaj koji se javlja na mestima na kojima je prisutna i Bogorodica, simbolizujući zaštitu i snagu božanske sile.
Običaji i verovanja
Na Aranđelovdan, običaji variraju, ali najvažniji običaj u srpskom narodu je priprema žita, koje se priprema za duše predaka.
Ponekad, kada praznik padne na petak ili sredu, trpeza je posna.
Veruje se da Aranđelovdan nosi i snažnu simboliku: kako bude vreme na Aranđelovdan, tako će biti i tokom zime.
Takođe, Mihailo se često slavi i kao zaštitnik stočara, jer se veruje da on može da zaštiti stoku od vukova.
Aranđelovdan je dan kada vernici, posvećujući se svetom Arhanđelu Mihailu, odaju počast nebeskoj sili koja je borac protiv zla, zaštitnik pravoslavne vere i čuvar ljudskih duša.
Ovaj praznik nosi bogatu simboliku i običaje koji prožimaju srpsku narodnu veru, a ujedno se slavi i kao dan nade, zaštite i izlečenja.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.