Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za Operacije, Tomas Gofus, izjavio je da nekoordinisane akcije, posebno na severu Kosova, mogu povećati rizik od nasilja, što može ugroziti i trupe KFOR-a, saopšteno je iz ove misije.
On je, posle Sarajeva, posetio i Prištinu, gde je sastao sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem, kosovskom predsednicom, Vjosom Osmani, kao i sa komandantom misije Kfora predvođene NATO-om, general-majorom Ozkanom Ulutašom.
U svojoj izjavi nakon posete, ponovio da je „dugogodišnja posvećenost NATO-a miru i stabilnosti regionu Zapadnog Balkana od strateškog značaja za Alijansu“.
Naglasio je da misija Kfora nastavlja da ispunjava svoju ulogu da obezbedi sigurno i bezbedno okruženje za sve ljude na Kosovu u skladu sa svojim mandatom, na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine.
Ipak, zbog stalnih tenzija, naveo je da je NATO povećao broj trupa na Kosovu.
„Tokom protekle godine povećali smo broj trupa na Kosovu, kako bismo se, nažalost, pozabavili izazovnijim bezbednosnim okruženjem i stalnim tenzijama. Ovo još jednom pokazuje čvrstu političku posvećenost NATO saveznika i partnera trajnoj bezbednosti širom Kosova i šireg zapadnog Balkana. Iako je u ovom trenutku, nažalost, neophodno, više trupa nije rešenje za dugotrajni mir i stabilnost na Kosovu. Rešenje je političko“, izjavio je Gofus.
Dodao je da je od suštinskog značaja da se i Priština i Beograd konstruktivno angažuju u dijalogu, uz posredovanje EU, kako bi se rešila nerešena pitanja i apelovao na sve strane da bez odlaganja implementiraju postojeće sporazume.
„Kao što smo videli, nagle i nekoordinisane akcije, posebno na severu Kosova, mogu povećati rizik od nasilja, što narušava bezbednost svih ljudi na Kosovu i povećava rizike sa kojima se suočavaju trupe KFOR-a. Kao što biste očekivali, ovo pojačava zabrinutost NATO saveznika i partnera za stabilnost regiona, bezbednost Kosova i bezbednost njihovih trupa“, rekao je pomoćnik generalnog sekretara NATO-a .
Istakao je da vojnici Kfora pažljivo prate situaciju na terenu i pomažu da se situacija održi mirnom.
„Njihovo prisustvo stvara prostor za koordinisano, diplomatsko i dugoročno rešavanje preostalih pitanja. Od vitalnog je značaja imati pravovremenu i efikasnu koordinaciju sa NATO-om i međunarodnom zajednicom. To sam naglasio svim svojim sagovornicima danas. Ovo se odnosi na bezbroj problema uključujući most na Ibru gde vojnici Kfora imaju dugotrajno stalno prisustvo“, napomenuo je Gofus.
Podvukao je da je neprihvatljivo ono što se dogodilo 29. maja 2023. godine u Zvečanu, kada je povređeno 93 vojnika Kfora.
„Očekujemo da će odgovorni za prošlogodišnje događaje u Zvečanu, kao i u Banjskoj, odgovarati. NATO je to vrlo jasno rekao i u Beogradu i u Prištini. Opet, nekoordinisane akcije i nerealni rokovi, zajedno sa retorikom podela, podstiču tenzije koje ugrožavaju mir i stabilnost na Kosovu“, ocenio je on.
Napomenuo je da će NATO nastaviti da igra svoju ulogu, ali to zahteva da sve strane rade zajedno.
„Mirna i prosperitetna budućnost regiona je moguća, ali nije zagarantovana. To zahteva, sa svih strana, političke odluke koje su istinski posvećene smanjenju iznenađenja i koordinaciju sa međunarodnom zajednicom. Postoji mogućnost i potreba da se preduzmu pozitivni koraci ka deeskalaciji i smanjenju pritiska, kroz konstruktivan dijalog za trajna rešenja. Ovo će koristiti svim ljudima na Kosovu i svim ljudima na Zapadnom Balkanu“, zaključio je Gofus.