Jednomesečni pritvor za S. R. zbog navodnog učešća u sukobu u Banjskoj

Odbrana najavljuje žalbu, odbacivši sumnje kao neosnovane.
Image
Foto: Kontakt Plus

S. R. iz Kosovske Mitrovice, uhapšen na Merdaru zbog sumnje u povezanost sa oružanim sukobom u Banjskoj 2023. godine, danas je sproveden pred Osnovnim sudom u Prištini, gde mu je određen pritvor.

Branilac S. R., Bogdan Hadži-Lazić, izjavio je nakon ročišta da specijalno tužilaštvo sumnjiči Radulovića da je, navodno, bio u kontaktu sa osumnjičenima u slučaju Banjska i učestvovao u izvršenju terorističkog dela, javlja RTS.

S. R. iz Kosovske Mitrovice danas je izveden pred sudiju za prethodni postupak u Osnovnom sudu u Prištini, gde mu je određen jednomesečni pritvor. 

On je uhapšen juče na punktu Merdare, pod sumnjom da je navodno umešan u oružani sukob grupe Srba i policije u Banjskoj 2023. godine.

Njegov branilac, Bogdan Hadži-Lazić, izjavio je nakon ročišta da specijalno tužilaštvo sumnjiči njegovog klijenta da je bio u kontaktu sa osumnjičenima u slučaju Banjska i da je navodno učestvovao u izvršenju terorističkog dela.

„Sumnja se zasniva isključivo na porukama i eventualno jednoj slici strukture osumnjičenih, gde se nalazi ime S. R. To ne dokazuje da je to ista osoba, već samo produbljuje sumnju. S. R. nikada ranije nije bio krivično gonjen niti je učinio bilo kakvo krivično delo“, rekao je Hadži-Lazić.

Dodao je da je osumnjičeni uzoran građanin koji živi na relaciji Mitrovica – Niš – Raška. Trenutno je u Raški zbog devojke, dok mu je u Mitrovici šira porodica.

Odbrana ima pravo na žalbu koju će uložiti.

Tokom sukoba uhapšeno je troje Srba kojima se sudi u Prištini, dok je na optužnici još 42 osobe koje nisu dostupne pravosuđu.

Tokom iznošenja završnih reči, pre tri dana, tužilac Naim Abazi zatražio je od suda da kazni doživotnom kaznom zatvora Blagoja Spasojevića, Vladimira Tolića i Dušana Maksimovića, trojicu Srba optuženih za učešće u oružanom napadu na Kosovsku policiju u Banjskoj septembra 2023. godine.

Napad u Banjskoj je, kazao je Abazi, pokazao da se radilo o direktnom napadu na policiju Kosova, uz upotrebu teškog naoružanja i na koordinisan način. Ovaj napad, dodao je, imao je širok destabilizacioni potencijal, ne samo na područje na kojem se dogodio, već na Kosovo u celini.

Odbrana Vladimira Tolića, Blagoja Spasojeviće i Dušana Maksimovića, optuženih u slučaju „Banjska“, izneće završne reči u ponedeljak pred Osnovnim sudom u Prištini.

Krajem septembra 2023. godine, u Banjskoj kod Zvečana dogodio se oružani sukob između grupe Srba i tzv. kosovske policije u kojem je stradao jedan pripadnik policije i troje Srba.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.