Povodom obeležavanja Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, kosovsko Ministarstvo zdravlja postavilo je danas mobilni mamograf na šetalištu u severnom delu Mitrovice, u blizini glavnog ibarskog mosta.
Besplatni pregledi će se obavljati danas i sutra, u periodu od 10.00 do 16.00 časova.
Gradonačelnik Severne Mitrovice, Erden Atić, pozvao je sve devojke i žene da iskoriste ovu priliku i obave preventivni pregled.
Akcija se sprovodi širom Kosova s ciljem podizanja svesti o važnosti ranog otkrivanja raka dojke, a pregledi će biti organizovani i u drugim opštinama na severu Kosova.
U Zvečanu, mobilni mamograf će biti dostupan ispred opštine 4. oktobra, dok će u Zubinom Potoku pregledi biti organizovani 7. oktobra, ispred zgrade opštine, u periodu od 10.00 do 16.00 časova. U Leposaviću, pregledi će se vršiti 8. i 9. oktobra, takođe ispred zgrade opštine i u istom terminu.
Oktobar je mesec borbe protiv raka dojke.
Rak dojke je najčešća bolest kod žena, a pogađa i muškarce. Svaka osma žena na svetu je u opasnosti od ove bolesti.
Prema zvaničnim podacima, u prvih devet meseci ove godine na Kosovu je zabeleženo preko 300 novih slučajeva raka dojke.