Na sastanku je bilo reči o predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN, kao i teškom položaju srpskog naroda na Kosovu, koji je kako se ističe „drastično pogoršan najnovijim, jednostranim potezima Prištine“.
„Ukidanjem upotrebe dinara na teritoriji pokrajine i zabranom platnog prometa sa centralnom Srbijom, Srbima je onemogućena isplata njihovih prinadležnosti, socijalne pomoći, kao i finansiranje srpskih institucija na KiM, što je naš narod dovelo na ivicu humanitarne katastrofe“, rekao Petar Petković.
Dodao je da je „vidljiva namera Prištine da sa ovom odlukom potpuno sa dnevnog reda skine i temu formiranja Zajednice srpskih opština, sa kojom kasni više od 4.000 dana“.
Petković je naveo i da je u do sada potpisanim sporazumima, finansijska podrška Srbima na Kosovu predviđena kroz ZSO.
Kako se ističe, svoju sagovornicu upoznao je i sa „nemogućim uslovima koje je Priština predvidela za sprovođenje referenduma za smenu četiri gradonačelnika na severu Kosova i Metohije“, naglasivši da Kurti sve čini da referendum ne uspe, odnosno da sa 3,5% glasova zadrži vlast „lažnih gradonačelnika“ na severu Kosova.
Podsetio je, da je pored smene gradonačelnika, neophodno i da odbornici u lokalnim skupštinama podnesu ostavke, što prištinske vlasti nisu predvidele.
„Svi potezi Prištine, providno i nedvosmisleno, vode ka samo jednom cilju, a to je definitivno proterivanje srpskog naroda sa vekovnh ognjišta na Kosovu i Metohiji i zatiranje njegovog postojanja u pokrajini“, izjavio je Petković.
Naglasio je i značaj delovanja Misije UNMIK u „skladu sa njenim mandatom i statusnom neutralnošću, za Srbe i ostale nalbance u pokrajini“.