Policija u Beogradu izbacila učesnike protesta sa železničke stanice

Najavljene i krivične prijave
Image
Foto: Marinika Tepić/X

Policija u opremi za razbijanje demonstracija izbacila je u nedelju oko 5.30 časova učesnike protesta protiv iskopavanja litijuma sa železničke stanice „Beograd centar – Prokop“ u Beogradu.

Kako je agenciji Beta rekao jedan od učesnika protesta, policajci su tokom intervencije koristili štitove kako bi građane izgurali iz tog objekta.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da je „u skladu za zakonima Srbije i svojim zakonskim ovlašćenjima“ omogućilo nesmetano odvijanje železničkog saobraćaja.

„Čime su stvoreni uslovi za normalno funkcionisanje društvenog života u interesu svih građana“, piše u saopštenju.

Najavljeno je i da će policija podneti krivične prijave protiv svih počinilaca krivičnih dela prekida međunarodnog javnog saobraćaja i ugrožavanja bezbednosti građana.

Učesnici protesta protiv iskopavanja litijuma u Beogradu blokirali su 10. avgusta dve železničke stanice u glavnom gradu Srbije.

Nakon okupljanja u centru i šetnje do mosta Gazela, oni su se podelili u dve kolone i blokirali stanice „Beograd centar – Prokop“ i „Novi Beograd“. Deo građana sišao je na šine, a vozovi su zaustavljeni.

Hiljade građana okupile su se 10. avgusta u centru Beograda na poziv Saveza ekoloških organizacija Srbije nakon što vlast nije ispunila njihov zahtev da u roku od 40 dana usvoji zakon kojim se zabranjuje iskopavanje litijuma i otvaranje rudnika kompanije „Rio Tinto“ u dolini reke Jadar na zapadu zemlje.

Aktivista i jedan od organizatora protesta Zlatko Kokanović rekao je 10. avgusta da će blokade trajati dok se ne usvoji zahtev za donošenje zakona o zabrani istraživanja i iskopavanja bora i litijuma.

Prema njegovim rečima, blokade će biti organizovane na još tri do pet tačaka u gradovima širom Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i drugi visoki zvaničnici saopštili su da je cilj protesta „rušenje vlasti“ na ulici.

Vučić je više puta pozitivno govorio o projektu „Jadar“ i navodio da bi rudnik litijuma kompanije „Rio Tinto“ u Jadru trebalo da počne da radi 2026. godine, „ukoliko se obezbede garancije da neće biti ugrožavanja životne sredine i zdravlja ljudi“.

Radio slobodna Evropa


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.