Ustavni sud razmatra žalbu Srpske liste

Ustavni sud Kosova razmatra žalbu Srpske liste zbog izbora Nenada Rašića za potpredsednika Skupštine iz redova srpske zajednice, kojom se tvrdi da je tim potezom prekršen Ustav i prethodne odluke Suda.
Image
Foto: Kontakt Plus

Ustavni sud Kosova potvrdio je da razmatra žalbu Srpske liste u vezi sa izborom potpredsednika Skupštine iz redova srpske zajednice. Očekuje se da će odluka biti doneta nakon što se razmotre svi podneseni zahtevi.

U žalbi Srpske liste navodi se da je izborom Nenada Rašića prekršen Ustav, Poslovnik Skupštine, kao i prethodna presuda Ustavnog suda o istom pitanju. Žalba je usledila nakon zahteva za uvođenje privremene mere kojom bi se, kako navode, zabranile „neustavne radnje koje bi mogle prouzrokovati nepopravljivu štetu“.

Iz Ustavnog suda za sada nema pojašnjenja da li se razmatra i mogućnost uvođenja takvih mera.

Još jedna žalba Srpske liste, takođe u vezi sa izborom zamenika predsednika Skupštine, razmatrana je početkom septembra, nakon što je predsednik Skupštine Dimalj Baša proglasio Skupštinu konstituisanom bez izbora petog zamenika predsednika iz redova srpske zajednice. Ustavni sud je 5. septembra, na osnovu žalbe Srpske liste, obustavio rad Skupštine na 25 dana donošenjem odluke o privremenoj meri.

Prema konačnoj presudi, Skupština nije bila konstituisana, pa je Sud naložio poslanicima da izaberu zamenika predsednika Skupštine iz redova srpske zajednice kako bi se omogućilo formiranje Vlade. U odluci je naglašeno da predlog za zamenika predsednika iz redova nevećinskih zajednica mora dati većina, odnosno najveći broj poslanika iz srpske zajednice, ali da pri tome nije dozvoljen blokirajući veto.

Nakon što je Srpska lista iscrpela sve svoje kandidature, predsednik Skupštine Dimalj Baša zatražio je od nje da predloži i poslanika koji ne pripada poslaničkoj grupi Srpske liste. Pošto je ovaj zahtev odbijen, na glasanje je stavljena kandidatura Nenada Rašića, koji je dobio potrebnu podršku za izbor na funkciju zamenika predsednika Skupštine, prenosi RTKlive.

Deveti saziv Skupštine proglašen je konstituisanim 10. oktobra, izborom Nenada Rašića za zamenika predsednika iz redova srpske zajednice, nakon što je prethodno iscrpljeno devet kandidatura Srpske liste, sa po tri uzastopna glasanja.

Dan nakon što je Skupština proglašena konstituisanom, predsednica Kosova Vjosa Osmani poverila je lideru Pokreta Samoopredeljenje, Aljbinu Kurtiju, mandat za formiranje nove vlade. Kurti ima još osam dana da Skupštini predstavi sastav i program nove vlade.

Za izbor vlade potrebno je najmanje 61 glas poslanika. Na parlamentarnim izborima održanim 9. februara, Pokret Samoopredeljenje osvojio je 48 od ukupno 120 poslaničkih mesta.

Ukoliko Kurti ne obezbedi potrebnu većinu do 26. oktobra, predsednica Osmani, u skladu sa zakonom, dužna je da u roku od deset dana ponovo pozove političke stranke na konsultacije i odluči o sledećem kandidatu za premijera, ukoliko taj kandidat dokaže da ima podršku dovoljnog broja poslanika za formiranje vlade.

Novi kandidat za premijera takođe ima rok od 15 dana da Skupštini predstavi sastav kabineta. Ako vlada ne bude izabrana ni u drugom pokušaju, predsednica raspisuje vanredne izbore, koji moraju biti održani najkasnije 40 dana od dana njihovog raspisivanja.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.