Ova značajna knjiga osvetljava istorijski put i sportski duh karatea u ovom gradu, s posebnim poštovanjem prema svim vrednostima koje ovaj plemeniti borilački sport simbolizuje.
“Ideja za pisanje knjige o istoriji karatea u Kosovskoj Mitrovici proizašla je iz moje saradnje sa pokojnim profesorom Vladimirom Jorgom, jednim od pionira karatea u SFRJ”, kaže jedan od autora, Milan Radičević.
Pre ove knjige, on je objavio delo pod nazivom „Karate na Kosovu i Metohiji“, tokom čijeg istraživanja je shvatio da o istoriji karatea u ovom regionu postoji malo informacija.
“Kako se navršilo 50 godina od nastanka karatea u našoj sredini, pomislio sam da bi ovakva knjiga mogla imati značajnu ulogu u očuvanju sećanja i pružanju temelja budućim generacijama koje bi želele da se bave ovim temama kroz istorijsko-istraživački rad. Tu ideju sam podelio sa svojim starijim sinom Mihailom, koji je pokazao veliko interesovanje, što me je dodatno motivisalo da započnem ovaj projekat”, dodaje Radičević.
Knjiga je posvećena senseju Oliveru Ivanoviću, koji je bio jedan od pionira karatea u Kosovskoj Mitrovici, a promociji je prisustvovala i Oliverova supruga, Marina Ivanović.
![](https://radiokontaktplus.org/wp-content/uploads/2024/12/060075ec-e401-490d-ade5-6ce4a0175923.jpg)
Zahvaljujući njegovom trudu i posvećenosti, kaže Radičević, ovaj sport je dostigao rezultate koji su detaljno predstavljeni u knjizi.
“Pre svega, Oliver Ivanović je bio jedan od mojih trenera, od koga sam naučio mnogo – kako o samom karateu, tako i o suđenju u ovom sportu. Njegovo znanje, posvećenost i profesionalizam ostavili su dubok trag na mene i moj profesionalni razvoj. Verujem da je dužnost svakog učenika karatea da sačuva sećanje na svog učitelja i ostavi trag o njegovom radu, kako bi buduće generacije imale primer posvećenosti, discipline i predanosti koje je Oliver Ivanović predstavljao”, dodaje Radičević.
![](https://radiokontaktplus.org/wp-content/uploads/2024/12/5a7b6259-d691-4a1d-93c6-94133bcaa54e.jpg)
![](https://radiokontaktplus.org/wp-content/uploads/2024/12/0b1c5be4-8bc9-4a61-92ba-14c9b84491ca.jpg)
![](https://radiokontaktplus.org/wp-content/uploads/2024/12/b21be6c4-c7e7-4e57-b276-dad715e816cf.jpg)
Autori su nastojali da na ovaj način stvore delo koje je autentično, iskreno i oslobođeno svih barijera, u skladu sa vrednostima koje sport, disciplina i posvećenost nose sa sobom.
Ovom knjigom Radičevići su pružili sveobuhvatan pregled, kroz koji su osvetljeni počeci karatea u Kosovskoj Mitrovici, kao i svi značajni rezultati takmičara i trenera koji su svojim trudom i zalaganjem oblikovali sportsku scenu ovog grada.
Poseban fokus dat je mnogim uspesima i postignućima, koja su, zahvaljujući predanosti i upornosti sportista, doprinela afirmaciji karatea i promovisala vrednosti koje ovaj sport neguje.
Kroz lične priče i značajne sportske datume, Karate u Kosovskoj Mitrovici osvetljava kako je ovaj grad postao jedno od važnijih mesta u razvoju karatea, a sve kroz predan rad i posvećene ljude koji su ostavili svoj trag na ovom putu.
Autori su dali istorijski osvrt na razvoj ovog sporta u gradu na Ibru.
Međurim, na pitanje kako vidi budućnost karatea u Kosovskoj Mitrovici Milan Radičević kaže da kod njega izaziva zabrinutost opadanje broja dece u karate klubovima i smanjeno interesovanje za ovaj sport.
Glavni razlog za ovu situaciju vidi u kombinaciji više faktora, među kojima je značajna podela između sportskog i tradicionalnog karatea.
Takođe, navodi, veliki broj karate federacija doprinosi ovoj podeli, otežavajući saradnju i stabilnost.
“To nikako ne ide u korist razvoju karate klubova u našem gradu. Verujem da bi zajednički rad, veće povezivanje i usmeravanje pažnje na stvaranje jedinstvenih programa mogli doprineti ponovnom buđenju interesovanja i stabilnijem razvoju karatea među decom i mladima u Kosovskoj Mitrovici”, ističe Radičević.
Ocenjuje da je jedan od ključnih razloga za ovu promenu nedostatak novca, koji otežava održavanje karate klubova i sportske infrastrukture.
Takođe, napominje, savremene tehnologije, poput elektronskih uređaja, skreću pažnju mladih i smanjuju interesovanje za fizičke aktivnosti, uključujući karate.
Zbog toga su deca, naglašava, postala manje motivisana za sportske aktivnosti, a u nekim slučajevima i „lenja“ za upisivanje u sportske klubove.
“Lično smatram da ovi izazovi zahtevaju zajednički rad svih relevantnih aktera – porodice, škola, lokalne zajednice i sportske organizacije – kako bi se ponovo probudio entuzijazam kod dece, stvorila podrška za sportske aktivnosti i omogućio povratak onog pravog borilačkog duha koji je nekada krasio naš grad i njegovu karate zajednicu”, zaključuje Radičević.