Nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Severne Mitrovice, Katarina Ađančić, govorila je o svom iskustvu u lokalnoj samoupravi, izazovima sa kojima se suočavala, kao i planovima ukoliko dobije poverenje građana na predstojećim izborima.
Preuzimanje funkcije zamenice gradonačelnika
Ađančić je funkciju zamenice gradonačelnika počela da obavlja u trenutku kada su Srbi napustili kosovske institucije, a na njihovo mesto došli albanski gradonačelnici.
„Moje preuzimanje pozicije shvatila sam više kao praktično, nego političko. I jeste bilo praktično. Trebalo je doći do mnogo rešenja lokalnih problema. Sećate se tada smo imali promene i registarskih tablica i vozačkih dozvola. Desila se vizna liberalizacija, trebalo je obezbediti što više radnika koji će biti na usluzi građanima“, kazala je ona.
Objasnila je i da su problemi građana u to vreme zahtevali hitno rešavanje:
„Sve je bilo kao u minut do dvanaest. Građani dolaze kada ističu rokovi da budu opremljeni potrebnim dokumentima i da izbegnu kasnije probleme, kazne i komplikacije“.
Izazovi tokom mandata
Ađančić je opisala praktične izazove sa kojima se suočila:
„Nadoknada (usled poplava, prim. aut.) u tom periodu je bila, to je bio maj, a imali smo poplavu januara. Trebalo je rešavati nadoknadu tim porodicama, 99 porodica, što nadoknada štete od centralnih vlasti, pa onda i krajem godine mala nadoknada i od budžeta lokalne vlasti opštine“, pojasnila je.
Dodala je da je bilo važno rešavati i probleme taksista i registraciju vozila.
„Treba pronaći odgovarajuće rešenje za taksiste, registracijske tablice, registraciju vozačkih dozvola. Sve se brzo dešavalo i trebalo je građanima pomoći da se usklade sa svim tim propisima“, kazala je.


Foto: Kontakt Plus
Mostovi i zajednički Odbor
Ađančić je deo Zajedničkog odbora Severne i Južne Mitrovice, što je omogućilo izgradnju dva nova mosta – jednog za pešake i saobraćaj, dok je drugi samo za pešake i u fazi izgradnje.
„Smatram da su se bespotrebno dizale tenzije tada, kada se govorilo oko izgradnje ovog mosta i ovog drugog pešačkog. I nije Odbor samo po pitanju tih mostova. Ovo je jedan memorandum između dve opštine, koje su potpisali gradonačelnici severne i južne opštine, koji je trebalo da se desi još pre 13 godina, po Ahisarijovom planu“, tvrdi ona.
Veruje i da novi mostovi imaju praktičnu vrednost.
„Most za saobraćaj smanjuje gužvu u centru Severne i Južne Mitrovice. Pešački most je bio u jako oštećenom stanju i trebalo ga je rekonstruisati. Projekat će lepo izgledati i koristiti građanima“, kazala je.
Kritikovala je, kako je ocenila, preteranu politizaciju.
„Sve što može da se desi i iz najbolje namere, opet je politizacija. Meni je lično cilj da se dođe do jedne normalizacije, da se bavimo lokalnim problemima i razvojem ekonomije, zapošljavanjem mladih ljudi, brigom o penzionerima…“, dodala je.
Odnos sa građanima i planovi za mandat
Na pitanje kako planira da zastupa interese većinske srpske zajednice, Ađančić kaže da to nije stvar ubeđivanja.
„Moji građani su za ove dve i po godine videli da mogu da dođu, da se obrate i potraže savet u cilju rešavanja svojih zahteva ili problema“, rekla je.
Na pitanje da li smatra da će se suočavati sa nekim izazovima tokom kampanje ili se uveliko suočava, Ađančić kaze da i ranije nije bilo problema i da je zahvalna da je njeno imenovanje, veruje, dobro prihvaćeno, iako se to dogodilo kada je na mesto gradonačelnika Severne Mitrovice došao Erden Atić.
„Ja se nisam distancirala od svog naroda, ja sam ostala u svom gradu, ja sam prošla i došla i izašla i prošetala uvek sa svim sugrađanima, pozdravila se, pozdravljaju me, sasvim u redu, sasvim normalno“, dodala je.
Ađančić dodaje da je važno očuvati poverenje građana.
„Nisam se kitila ničim što sam uradila za građane. Dovoljno je da ljudi znaju da sam im pomogla i da mogu da računaju na mene“, kazala je.
Poruka biračima
Uputila je i poruku biračima:
„Vaš interes je moj program i nikada ništa neću uraditi netransparentno. Samo transparentnost do poslednjeg centa. Budžet opštine je zajednička kasa građana i to ću poštovati“, njena je poruka biračima.
Ađančić nastupa pod rednim brojem 188.
Ovaj sadržaj nastao je u saradnji Alternativne i Kontakt Plusa. Sadržaj nije nastao kroz projektno finansiranje, već kroz redakcijske resurse oba medija.