Barduani je u intervjuu za Kosovapress, koji prenosi Koha, naveo da je teroristički napad na kalan Ibar-Lepenac narušio bezbednosnu situaciju na Kosovu.
Barduani, koji je u oktobru zvanično preuzeo funkciju šefa misije NATO-a na Kosovu, ističe značaj Kfora u sadašnjim okolnostima.
„Još treba da se uradi kako bi se osiguralo da su ispunjeni neophodni uslovi za održavanje bezbednog okruženja, uključujući i one koji su prvenstveno političke prirode. Ovim se izričito pozivam na dijalog Beograda i Prištine i važnost njegovog napredovanja”, kazao je Barduani.
Stoga će Kfor nastaviti da održava svoju dužnost da garantuje bezbednost za sve ljude koji žive na Kosovu i kroz svakodnevno prisustvo i aktivnosti širom Kosova, nastaviće da stvara prostor za politički dijalog kako bi se obezbedilo dugoročno rešenje preostalih pitanja, naveo je on.
Nerešena pitanja između Kosova i Srbije i dezinformacije u regionu, kako kaže, čine da Kosovo ima potencijal za eskalaciju.
„Nedavni napad na vodeni kanal Ibar-Lepenac naglašava ranjivost bezbednosne situacije na Kosovu… Kfor će blisko sarađivati sa kosovskim bezbednosnim organizacijama i međunarodnom zajednicom, u podršci bezbednosti u vezi sa predstojećim izborima početkom sledeće godine. Ako situacija to zahteva, NATO takođe ima mogućnost da odmah pojača Kfor kroz različite jedinice rezervnih snaga“, rekao je Barduani.
Most u Mitrovici političko a ne vojno pitanje
On je govorio i o mogućnosti otvaranja mosta na Ibru, za šta kaže da Kfor zauzima transparentan i dosledan stav, ističući da se svaka odluka mora doneti kroz dijalog sa međunarodnom zajednicom.
Most na Ibru je političko a ne vojno pitanje, naglasio je komandant Kfora.
“Kfor će zadržati svoje stalno prisustvo na mostu i nastaviće da vrši redovne patrole u okolnim područjima. Pored toga, nedavno smo izveli vežbe obuke mosta kako bismo povećali spremnost Kfora da odgovori na svaku krizu. Želim da istaknem da je otvaranje mosta političko, a ne vojno pitanje. Takođe, eventualno otvaranje biće moguće samo kada postoje određeni uslovi koji garantuju prihvatanje ove mere od strane svih uključenih aktera”, naveo je on.
Bezbednostna situacija krhka
Bezbednosna situacija je generalno mirna, ali je i dalje krhka, sa stalnim potencijalom za eskalaciju, zbog nerešenih pitanja i niza izazova, uključujući i one koji su rezultat širenja dezinformacija širom regiona.
Poslednji napad na vodeni kanal Ibar-Lepenac naglašava ranjivost bezbednosne situacije na Kosovu.
Kao komandant Kfora, moj prioritet je da osiguram da Kfor ostane posvećen nastavljanju pružanja bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, u svakom trenutku i nepristrasno, u skladu sa našim dugoročnim mandatom – na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti 1244 iz 1999…
Komandant Kfora je naveo da podržavaju dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
“Ovo je okvir za rešavanje otvorenih pitanja i postizanje rešenja koja poštuju prava svih zajednica, što je ključno za održivu bezbednost na celom Kosovu i regionalnu stabilnost”, kazao je Barduani.
Događaj u Banjskoj neprihvatljiv
Ono što se dogodilo u Banjskoj bilo je neprihvatljivo i NATO je više puta tražio da se počinioci privedu pravdi, rekao je Barduani.
Uz to, Kfor ima mandat da obezbedi održavanje stabilnog i bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu. Naš mandat ne uključuje aktivnosti za sprovođenje zakona. Tako da neću komentarisati slučaj koji je još pod istragom. Prepustiću to nadležnim organima, naveo je komandant Kfora.