Novinari na Kosovu su najmanje zaštićeni po pitanju bezbednosti, za raziku od ostalih u Srbiji koji imaju makar privid sigurnosti, poručio je u Severnoj Mitrovici Veran Matić, izvršni direktor ANEM-a, na sastanku predstavnika novinarskih i medijskih udruženja iz Srbije i predstavnika srpskih redakcija koje izveštavaju sa Kosova.
„U proteklih nekoliko meseci se nametnuo zaljučak da ste vi nekako najmanje zaštićeni, jer praktično institucije iz Srbije nemaju mogućnost operativnog rada, a veoma često možemo da vidimo i pritužbe da institucije iz Prištine, ne rade svoj posao kako treba, kada je reč o ugrožavanju bezbednosti novinara“, rekao je Matić.
On je naglasio da je svestan da medijska udruženja iz Srbije, nemaju velike operativne mogućnosti da menjaju situaciju, ali da međusobno povezivanje, stalna komunikacija i redovno informisanje, stvara zajedničku mrežu međusobne solidarnosti, kroz koju će svako u okviru svojih mogućnosti hteti da pomogne novinarima i medijima koji su ugroženi.
Predsednik Udruženja novinara Srbije, Živojin Rakočević, istakao je važnost ovog okupljanja, jer su, kako je rekao, učesnici predstavili jednu vrlo slojevitu sliku atmosfere u kojoj rade srpski novinari na Kosovu.
Da bi sebe zaštitili, novinari moraju da osvešćuju atmosferu u kojoj rade, istakao je Rakočević.
„Suština je u tome da ukoliko ne znamo šta nam se dešava, ili ću stradati na različite načine ili ću nestati“, rekao je između ostalog Rakočević, navodeći i situacije u kojima je i sam bio ugrožen.

Prema podacima UNS-a na Kosovu, koje je iznela Ivana Vanovac, predsednica ovog ogranka, u proteklih nekoliko godina, najveći broj direktne ugroženosti novinara i medijskih radnika, zabeležen je u 2023. godini, kada je samo u poslednjim danima maja i tokom juna meseca te godine, zabeleženo čak osam fizičkih napada na novinare. Tokom cele te godine, beleže se 32 slučaja napada na medije, kroz pretnje, pritiske, fizičke napade i ometanje u radu.
U 2024. godini, evidentirano je deset manje nego u prethodnoj, tačnije 22 napada, od kojih je jedan rezultirao povredom novinara.
Od početka 2025. godini, evidentirano je više slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara. Međutim, medijski radnici koji su bili ugroženi nisu želeli da Udruženje javno reaguje tim povodom, kako „ne bi ugrozili svoju i bezbednost svojih redakcija“.
Da je policija deo problema loše bezbednosti novinara na Kosovu, a ne deo rešenja, još jedan je od zaključaka ovog sastanka.
Izveštaj ogranka UNS-a na Kosovu i izlaganja okupljenih medijskih radnika, potvrđuje da novinari nemaju poverenja u organe zadužene za bezbednost na Kosovu. Neretko se odluče da ne prijave slučaj policiji, jer se plaše dodatnih pritisaka. Iz istih razloga ne žele ni reakciju strukovnog udruženja.
Kao zajednički problem medija na Kosovu i u centralnoj Srbiji i Vojvodini, ispostavljaju se neadekvatne reakcije policije prema tim napadima, neefikasnosti sudstva usled čega slučajevi zastarevaju, kao i postupanje Inspektorata za visokotehnološki kriminal u pogledu rasvetljavanja pretnji novnarima.
Otežavajući faktor u funkcionisanju srpske medijske zajednice na Kosovu, za učesnike konferencije je i nedostatak solidarnosti unutar nje.
Ipak, u delovanju prema institucijama, medijska zajednica je nešto na šta treba da se oslonimo, bez obzira što smo u mnogim situacijama, kako je navedeno neistomišljenici.
Uspostavljanje bliskije saradnje medijskih radnika na Kosovu, sa članovima Radne grupe za bezbednost novinara Srbije, je navedeno kao važno.
Iskazana je potreba za uspostavljanjem saradnje kosovske i policije Republike Srbije u razmeni informacija vezanih za ugrožavanje bezbednosti novinara sa obe strane.
Dalje, važnost da policija, tužilaštva i inspektorati za visokotehnološki kriminal poštuju svoje nadležnosti i ozbiljno pristupaju svakoj pretnji koja se upućuje na adrese novinara.
„Svako targetiranje, kreira okolnosti za buduće napade“, rečeno je u vezi sa tim.
Na sastanku je ponovljena potreba za formiranjem Komisije za nestale novinare na Kosovu, kojih je 17, a čija je sudbina i dalje nerasvetljena.
Sastanak koji je održan u prostorijama Centra građanske energije u Severnoj Mitrovici, deo je projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji sprovodi ANEM u partnerstvu sa Insajder TV-om i Centrom za razvoj lokalnih medija iz Požarevca, uz podršku delegacije Evropske unije u Srbiji, norveške Vlade i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda.