Eparhija raško-prizrenska: Osuđujemo revizionizam i poziv na nasilje nad srpskim pravoslavnim nasleđem na Kosovu

Eparhija raško-prizrenska izrazila je duboku zabrinutost povodom, kako navode, neodgovornih izjava profesora Jusufa Budžovije i Envera Redže na TV „Koha“, a potom i na portalu ovog medija.
Image
Foto: Kontakt Plus

Kako se navodi u saopštenju Eparhije, među brojnim neistorijskim tvrdnjama, posebno je skandalozna i opasna Budžovijina tvrdnja da je nezavršenu Crkvu Hrista Spasitelja u Prištini trebalo srušiti „odmah nakon rata“.

Objavljivanje takve izjave u vodećem kosovskom mediju nije samo provokacija, već otvoreni poziv na uništavanje verskih objekata i očigledan je oblik govora mržnje, ocenjuju iz Eparhije.

„Crkva Hrista Spasitelja, iako nezavršena zbog izbijanja rata, jeste osvećeni hram koji pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Pozivati na njeno rušenje znači podsticati versku netrpeljivost, ohrabrivati brisanje kulturnog identiteta i izazivati dodatne tenzije u regionu koji i dalje nosi teško breme sukoba. Ovakva retorika ozbiljno podriva svaki napor ka pomirenju i međusobnom poštovanju zajednica na Kosovu“, poručuju.

Dodaju da ona predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na slobodu veroispovesti i zaštitu kulturnog i verskog nasleđa, zagarantovanih kako međunarodnim, tako i kosovskim zakonima.

Iz Eparhije su, takođe, osudili, kako isitču, revizionističke tvrdnje profesora Redže, u kojima negira postojanje srpskog naroda u srednjem veku, kao i odbacivanje srpskog karaktera srednjovekovnih pravoslavnih spomenika na Kosovu.

Ove tvrdnje, ističu iz Eparhije, protivreče dokumentovanim istorijskim izvorima i međunarodnoj akademskoj literaturi.

„Postojanje srpske srednjovekovne države, njenih vladara i razvijenog crkvenog i kulturnog života u Kosovu i Metohiji predstavljaju istorijsku činjenicu potvrđenu brojnim poveljama, arhitektonskim ostacima i umetničkim delima, koji su odavno predmet proučavanja i priznanja međunarodnih stručnjaka u oblasti istorije i umetnosti“, naglašavaju.

Podsetili su da se manastiri Pećka patrijaršija, Visoki Dečani, manastir Gračanica i Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu nalaze na Listi svetske baštine UNESKO-a, više od dve decenije „zbog realne i stalne ugroženosti njihovog opstanka“.

„Ovaj status nije dodeljen pod političkim pritiskom, već kao posledica njihove izuzetne istorijske vrednosti i potrebe za hitnom međunarodnom zaštitom, koja je i danas aktuelna i neophodna“, upozorili su u saopštenju.

Iz Eparhije su posebno zabrinuti zbog tvrdnje Budžovije da je Martovski pogrom iz 2004. godine bio organizovan od strane srpske vlade, što smatraju opasnim falsifikovanjem istorije.

Eparhija podseća da su ovi neredi bili delo albanskih ekstremista i da ih je osudila međunarodna zajednica.

„Pokušaj da se danas, i to u dane kada obeležavamo godišnjicu pogroma, odgovornost prebaci na žrtve ovih zločina predstavlja ne samo vređanje istorijske istine već i potpuno ignorisanje ljudske patnje. Istovremeno, to ukazuje na zabrinjavajuću tendenciju prepisivanja istorije u pravcu opravdavanja prošlog nasilja i potencijalnog ohrabrivanja novih napada“, napominju iz Eparhije.

U tom kontekstu, podvlače, mitropolit raško-prizrenski, Teodosije, pozvao je međunarodne zvaničnike na jačanje zaštite srpskih pravoslavnih svetinja, podsećajući na skorašnje incidente poput skrnavljenja isposnice Svetog Petra Koriškog kod Prizrena iz XIII veka.

„Nezakonito kopanje buldožerom oko ovog drevnog svetilišta, čime je naneta velika šteta objektu i otkriveni njegovi temelji, predstavlja otvoren primer zanemarivanja, pa čak i neprijateljstva lokalnih vlasti prema ne samo srpskoj pravoslavnoj već i prema kulturnoj baštini uopšte. Ovaj vandalski čin, izveden bez obzira na svetost i istorijsku vrednost lokacije, pokazuje koliko je srpsko pravoslavno nasleđe na Kosovu i dalje ugroženo i kako se kosovski zakoni ne poštuju od strane samih institucija“, naglašeno je u saopštenju.

Eparhija je osudila i medijsku platformu „Koha“ koja je objavila ovaj, navode, „zapaljiv i agresivan sadržaj“, smatrajući da takve izjave urušavaju moralni autoritet medija i doprinose širenju mržnje i nasilja.

„Umesto da doprinosi kulturi mira, tolerancije i međusobnog razumevanja — vrednostima neophodnim za budućnost svih na Kosovu — ovaj medij se otvoreno svrstava na stranu onih koji žele da prodube podele i nastave konflikt. Nažalost ovo nije prvi put da ovaj medij objavljuje sadržaje koji negiraju srpsku baštinu i prava srpskog naroda“, dodaju.

Eparhija raško-prizrenska pozvala je sve odgovorne institucije, međunarodnu zajednicu i ljude dobre volje da odbace govor mržnje i istorijski revizionizam.

„Nasleđe Kosova i Metohije nije svojina jedne zajednice, već zajedničko nasleđe koje mora biti sačuvano u istini, pravdi i miru. Vreme je da se to nasleđe zaštiti ne samo rečima, već konkretnim delima koja će obezbediti poštovanje dostojanstva i prava svih verskih i etničkih zajednica na Kosovu i Metohiji“, zaključeno je u saopštenju.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.