Građanska inicijativa „Pravda i jednakost“ predstavila je svoj plan za predstojeće lokalne izbore na Kosovu, poručujući da žele zajedničko vođenje opštine u kojem će, kako kažu, „glas svakog čoveka biti važan“.
„Mi ne obećavamo kule i gradove – mi nudimo zajedničko vođenje naše opštine, gde će glas svakog čoveka biti važan“, naveli su iz inicijative.
Ekonomija i poljoprivreda
Poseban akcenat, prema njihovim rečima, biće stavljen na obnovu lokalne ekonomije.
„Naš prvi cilj je obnova posustale lokalne ekonomije. Poseban akcenat stavljamo na razvoj i modernizaciju stočarstva, kao i brigu o malinarima, kako bi naši poljoprivrednici imali podršku, sigurnu otkupnu cenu i tržište za svoje proizvode“, ističe se u programu.
Mladi i ostanak u opštini
Inicijativa navodi da će se zalagati za sprečavanje odlaska mladih.
„Zaustavićemo odlazak mladih kroz otvaranje Kancelarije za omladinu, koja će se baviti njihovim problemima, idejama i mogućnostima zapošljavanja“, naveli su.
Pored toga, najavljuju i formiranje posebnog fonda: „Kreiraćemo Fond za mlade – namenjen stipendijama, start-up inicijativama i podršci inovativnim projektima“.
Razvoj i kontrola projekata
Kako tvrde iz inicijative, biće formirana i posebna kancelarija za ekonomski razvoj.
„Formiraćemo Kancelariju za ekonomski razvoj koja će pomagati građanima da prave biznis planove, ali i nadgledati sve projekte kako bismo sprečili zloupotrebe i praksu da neko uzme sredstva, a posao nikada ne završi.“
Zaštita životne sredine
U programu je naglašena i potreba očuvanja životne sredine.
„Uvešćemo sistem zaštite prirode i strogu kontrolu postojećih mini-hidroelektrana kako bismo sačuvali naše reke, šume i čist vazduh.“
Vodosnabdevanje
Kao jedan od prioriteta navodi se obnova vodovodne mreže.
„Radićemo na temeljnoj popravci i modernizaciji vodovodne mreže, jer čista voda je osnovno pravo svakog čoveka“.
Kultura i sport
Pažnju će usmeriti, navode iz ove inicijative, na kulturu i sport.
„Vratićemo kulturne i sportske aktivnosti koje su godinama zapostavljene, jer su one kičma zdravog i živog društva“, poručuju iz inicijative.
Briga o starima i nemoćnima
Poseban deo programa odnosi se na starije i nemoćne.
„Posebnu pažnju posvetićemo starijim i nemoćnim sugrađanima, kako bi imali dostojanstven život i potrebnu pomoć.“
Podrška porodicama
U inicijativi kažu da će raditi na podsticaju nataliteta.
„Uvešćemo mere podrške majkama i porodicama sa malom decom, jer je naš cilj povećanje nataliteta i opstanak mladih u našoj opštini.“
Na kraju, iz inicijative poručuju da je njihova politika „jednostavna: pravda, jednakost i odgovornost“.
„Svi zajedno činimo našu opštinu boljim mestom za život“, stoji u saopštenju Građanske inicijative „Pravda i jednakost“.
Građanska inicijativa „Pravda i jednakost“ nastupiće na predstojećim izborima u Štrpcu pod rednim brojem 177, a njen lider je Stefan Stamenković, koji je ujedno kandidat za gradonačelnika te opštine.











