„To će biti nizak prioritet. Državni sekretar Marko Rubio nema puno s Balkanom, pa mislim da mu to neće biti u fokusu“, rekao je Huper u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
On je istakao da ako bi došlo do krize i postojao rizik da Srbija napadne, SAD bi mogle da intervenišu, a onda bi postojao rizik da SAD i nametnu rešenje, dodavši da Kosovo treba veoma pažljivo da razmisli da li želi da im Amerika nametne rešenje.
Huper je rekao da je veoma opasno za Kosovo da uvlači SAD u svoje napore da postigne dogovor sa Srbijom, jer SAD ne pomaže Ukrajini.
„Sada kada su se SAD uključile u Ukrajini, stale su na stranu autokrate, na stranu Rusije, a ne na stranu prave demokratije“, kazao je Huper i dodao da je teško pretpostaviti da će SAD priteći u pomoć Kosovu na isti način kao pre 20 godina.
Govoreći o popravljanju odnosa Kosova i SAD, Huper je izrazio mišljenje da Amerikanci veruju da Vlada Kosova pokušava da napravi probleme sa Srbijom i da je opasno da Amerikanci veruju da je premijer Aljbin Kurti vodeći izazivač problema na Balkanu.
„SAD ne žele da vojno intervenišu u kriznoj situaciji na Kosovu. I mislim da Kosovo ne treba da pretpostavi da će SAD intervenisati“, rekao je Huper.
Huper je rekao da bi prema njegovom mišljenju bilo bolje da Kosovo direktno pregovara sa Srbijom da se okonča konfrontacija.
On je dodao da Kosovo ne može da očekuje priznanje od Srbije, jer se to neće dogoditi dok Srbija ne bude primljena u Evropsku uniju, ali da postoji niz stvari koje kosovski lideri mogu da urade – da prvenstveno poprave odnose sa SAD, a zatim da razvijaju dobar odnos sa visokom predstavnicom za spoljnu politiku i bezbednost EU Kajom Kalas.
Govoreći o tome šta treba da radi buduća Vlada Kosova, Huper je rekao da prioritet treba da im bude članstvo u NATO i okončanje konfrontacije sa Srbijom.