„Privremene institucije samouprave u Prištini danas proslavljaju nepostojeći praznik nepostojeće države, a ako danas uopšte možemo da govorimo o nekakvoj godišnjici, onda je to godišnjica jednog propalog i neostvarenog projekta, čiji ideolozi i izvođači polako, ali sigurno odlaze sa istorijske scene“, navode iz Kancelarije.
U saopštenju se naglašava da ni 17 godina od jednostranog proglašenja „nezavisnosti“, Kosovo nije uspelo da stekne većinsku podršku među članicama Ujedinjenih nacija.
Iz Kancelarije su istakli da će u bliskoj budućnosti doći do daljeg opadanja podrške ideji o postojanju „Kosova“, jer, kako dodaju, ni sila ni unilateralni potezi ne mogu stvoriti održive „pseudodržave najgrubljim kršenjem suvereniteta i integriteta drugih država“.
„Secesionistički pokret na Kosovu i Metohiji je našem regionu doneo stradanja, omraze, egzoduse, nazadovanje i hroničnu nestabilnost. Zbog ideje takozvanog ’nezavisnog Kosova’ stradali su mnogi Albanci, Srbi i pripadnici drugih naroda koji žive na Kosovu i Metohiji, hiljade porodica su nepovratno unesrećene, a umesto da zajedno radimo na demokratskom razvoju i skladnom suživotu, već četvrt veka smo svedoci sunovrata demokratije na Kosovu i Metohiji, nasilja i sistematskog kršenja ljudskih prava svih onih koji se protive secesionističkoj i velikoalbanskoj ideologiji“, napominje se u saopštenju.
Srpski narod će, kako se ističe, „nastaviti da radi na izgradnji dobrih i obostrano korisnih odnosa sa svima“.
„Međutim Srbija, ne samo da neće pristati na otimanje dela sopstvene teritorije, već će nastaviti da koristi sva politička, diplomatska i međunarodno-pravna sredstva kako bi zaštitila svoje državne i nacionalne interese“, zaključeno je u saopštenju.