Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
„Kosovo i BiH podložni radikalizaciji“, upozorava autor analize o efektima rata u Gazi
Štuni kaže da društvena i politička polarizacija koja postoji u BiH i Kosovu može dovesti do radikalizma i političkog nasilja.
„Normalizacija međuetničkih i međudržavnih odnosa svuda na Balkanu, a posebno između Kosova i Srbije, veoma je važna“, kaže Štuni, istraživač radikalizma i nasilnog ekstremizma, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
On dodaje da je Kosovo „mnogo naučilo iz iskustva sa stranim borcima koji su otišli u Siriju i Irak“, ali naglašava da i dalje postoji rizik od novih regrutacija na Bliskom istoku.
Štuni je, pre nekoliko sedmica, takođe objavio vlastitu analizu sukoba između Izraela i Hamasa – terorističke grupe koju su označile SAD i druge sile – i sigurnosne implikacije na Zapadni Balkan.
On je naveo da nažalost, i na Kosovu i u Bosni, politička i društvena situacija je prilično polarizovana.
Jezik međuetničkog prezira i mržnje je u porastu, svuda su bombastični naslovi koji upozoravaju na rat između Kosova i Srbije ili nasilnu dezintegraciju Bosne. Eskalacija tenzija se vratila u normalu, upozorava.
Čak i po radikalizaciji i vjerskoj militantnosti koja je došla do izražaja tokom sukoba u Siriji i Iraku, ove dve zemlje su imale najveći broj građana koji su otputovali na ratna žarišta na Bliskom istoku i pridružili im se u terorističkim organizacijama tamo. Ovaj problem se možda donekle smanjio poslednjih godina, ali i dalje ostaje značajan sigurnosni rizik, naveo je Štuni.
Gore navedeni elementi pokazuju da su ove dve zemlje ranjivije na radikalizaciju i političko ili ideološko nasilje.
Čak i Sjeverna Makedonija, po njegovoj oceni, pokazuje probleme slične ostalim dvema zemljama u regiji, ali relativno manje uznemirujuće.
No, poznato je da društvena i politička polarizacija, posebno u zemljama s međuetničkim napetostima s vjerskom pozadinom, pomiješana s govorom mržnje dovodi do radikalizacije i političkog nasilja.
Kompletan intervju koji je Adrian Štuni dao Radiju Slobodna Evropa možete čitati na ovom linku.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.