Kurti u Londonu sa ministarkom spoljnih poslova Velike Britanije

Na početku zvanične posete Londonu, predsednik kosovske vlade Aljbin Kurti sastao se sa ministarkom spoljnih poslova Velike Britanije Ivet Kuper.
Image
FOTO: Vlada Kosova

Kurti je zahvalio na kontinuiranoj podršci Velike Britanije Kosovu, naglašavajući snažnu i stabilnu saradnju zasnovanu na zajedničkim demokratskim vrednostima i posvećenosti bezbednosti i prosperitetu Evrope. On je istakao da je Velika Britanija ključni strateški partner i izrazio spremnost za dalje produbljivanje saradnje.

Govoreći o ekonomskom razvoju, Kurti je ukazao na rast budžeta i pravednu raspodelu sredstava, sa posebnim naglaskom na razvoj sektora tehnologije i poljoprivrede. Kosovski premijer je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, pomenuo i ulaganja u odbranu, zajedničke vežbe i saradnju sa Velikom Britanijom u obuci i podršci Ukrajini.

FOTO: Vlada Kosova

U kontekstu demokratskog razvoja, Kurti je ocenio da je sprovođenje Zakona o strancima u potpunosti, postepeno i bez izuzetaka od posebnog značaja. On je naglasio da su članstvo Kosova u NATO i Evropskoj uniji strateški ciljevi od suštinske važnosti za dugoročnu bezbednost, stabilnost i prosperitet.

Kurti je informisao Kuper o, kako je naveo, kontinuiranim pretnjama iz Srbije uz podršku Rusije, uključujući operisanje sa 48 naprednih vojnih baza duž granice sa Kosovom.

Govoreći o dijalogu sa Beogradom, Kurti je ponovio tri preduslova za nastavak procesa: izručenje Milana Radoičića, povlačenje pisma bivše premijerke Ane Brnabić i potpisivanje Ohridskog sporazuma. On je naglasio da je Kosovo posvećeno punoj normalizaciji odnosa kroz pravno obavezujući sporazum zasnovan na međusobnom priznanju.

Kurti je zaključio da je Kosovo pouzdan partner Velike Britanije i važan činilac bezbednosti regiona.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.