„Želela bih da čestitam biračima koji su učestvovali na ovim istorijskim izborima za Kosovo, prvim nakon punog parlamentarnog mandata. Ovo su ujedno i prvi izbori održani po novom izbornom zakonu, u kome su implementirane mnoge prethodne preporuke EU”, rekla je Loazo na konferenciji za novinare u Prištini.
Loazo je navela da su izbori bili miroljubivi i konkurentni, ali su polarizacija i duboke podele bile očigledne u oštroj retorici kampanje i neravnopravnim “uslovima za igru” između glavnih partija i malih partija iz nevećinskih zajednica.
Situaciju dodatno otežava zastoj u radu Nezavisne komisije za medije, navela je ona.
Iako izborna administracija generalno uživa poverenje zainteresovanih strana, izražena je zabrinutost po pitanju nepristrasnosti i nezavisnosti Centralne izborne komisije (CIK) od političkog uticaja. Izborni proces je doživljavao pokušaje politizacije ključnih institucija od strane vladajuće stranke, posebno su CIK i Nezavisna komisija za medije bili na meti, navela je ona.
CIK se našao upleten u političke sporove i politizovao određene tehničke aspekte izbornog procesa, ocenila je.
“Pokušaji članova CIK-a, koje je predložio Pokret Samoopredeljenje, da spreči potvrđivanje Srpske liste i blokiranje isplate javnih sredstava političkim partijama, izvršili su značajan pritisak na instituciju. Sa druge strane, Izborni panel za žalbe i predstavke (IPŽP) i Vrhovni sud efikasno su se bavili velikim brojem predmeta podnetih tokom izborne kampanje”, navela je.
Pravni okvir na Kosovu predstavlja zdravu osnovu za sprovođenje demokratskih izbora. Novi izborni zakon uveo je neke novine u cilju povećanja poverenja zainteresovanih strana i povećanja transparentnosti izbornog procesa, kazala je Loazo.
Međutim, primena novog izbornog pravnog okvira je istakla da neki aspekti zakona zahtevaju dodatno pojašnjenje.
„Tabelarni prikaz rezultata je još uvek u izradi, ali sa zadovoljstvom sam prisustvovala izbornom procesu koji je, u celini, pokazao otpornost i posvećenost demokratskim principima. Jake, nezavisne institucije su ključne za dinamičnu, demokratsku budućnost Kosova“, rekla je Loazo.
Govoreći na konferenciji za medije EU EOM, šefica delegacije Evropskog parlamenta Marta Temido je kazala: „ Pohvaljujemo napore i posvećenost mnogih posvećenih žena i muškaraca koji su obezbedili neometano i uredno vođenje procedura na biračkim mestima širom Kosova. Pozdravljamo veliko prisustvo posmatrača iz političkih partija, što je doprinelo povećanom poverenju zainteresovanih strana u izborni proces. Sa manje pozitivne strane, bili smo zabrinuti zbog ograničenog pristupa mnogim biračkim mestima osobama sa invaliditetom i zbog broja žena među kandidatima, jer od prethodnih parlamentarnih izbora jedva da je došlo do poboljšanja. Nadamo se da će se pristup i učešće žena poboljšati na Kosovu.”
EU EOM je rasporedila ukupno 104 posmatrača iz svih država članica EU, kao i Kanade, Norveške i Švajcarske. E
U EOM je u svojim nalazima nezavisna od država članica EU i svih institucija EU.





Foto: EU EOM