Nacionalni dan bez duvanskog dima u Srbiji: „Ostavi pušenje“

Nаciоnаlni dаn bеz duvаnsкоg dimа u Rеpublici Srbiјi trаdiciоnаlnо sе оbеlеžаvа svакоg 31. jаnuаrа, оvе gоdinе pоd slоgаnоm „Оstаvi pušеnjе”.
Image
Foto: Kontakt Plus

Ovaj dan ima za cilj povećanje svesti o štetnosti upotrebe duvanskih i nikotinskih proizvoda, kao i o važnosti prevencije i prestanka pušenja.

Epidemija upotrebe duvanskih proizvoda predstavlja jednu od najvećih globalnih pretnji po javno zdravlje.

Svake godine, više od osam miliona ljudi širom sveta prerano umire usled bolesti izazvanih pušenjem, dok se 1,2 miliona osoba, uglavnom nepušača, izlaže duvanskom dimu u svom okruženju. U Srbiji, svake godine, više od 19.000 osoba gubi život zbog bolesti povezanih s duvanom, navodi Batut.

Pušenje je glavni faktor rizika za četiri najzastupljenije bolesti na globalnom nivou: bolesti srca i krvnih sudova, maligne bolesti, dijabetes i hronične respiratorne bolesti.

Osim zdravstvenih, pušenje nosi i brojne socijalne i ekonomske posledice, uključujući povećane troškove lečenja i smanjenu produktivnost na radnom mestu.

Svetska zdravstvena organizacija upozorava da ne postoje bezbedni duvanski i nikotinski proizvodi, niti siguran nivo izlaganja njihovom dimu ili aerosolu.

U okviru obeležavanja Nacionalnog dana bez duvanskog dima, sprovode se aktivnosti koje imaju za cilj povećanje svesti o štetnim efektima pušenja, uključujući izlaganje duvanskom dimu i aerosolu drugih nikotinskih proizvoda, kao i prevenciju početka upotrebe tih proizvoda.

Iako je u poslednjoj deceniji došlo do smanjenja učestalosti pušenja cigareta, zabrinjavajući je porast upotrebe drugih duvanskih i nikotinskih proizvoda, posebno među mladima.

Elektronske cigarete postale su popularne, što predstavlja novi izazov u globalnim naporima za zaštitu zdravlja stanovništva od posledica pušenja.

Ove godine, posebno se naglašava važnost prestanka pušenja kod onih koji već koriste duvanske proizvode.

Prestanak pušenja, bez obzira na uzrast, poboljšava zdravlje, kvalitet života i produžava očekivani životni vek.

Za osobe koje su obolele od raka, prestanak pušenja doprinosi uspešnijem lečenju i bržem oporavku.

Institut za javno zdravlje Srbije „dr Milan Jovanović Batut” pokrenuo je besplatnu telefonsku liniju i internet stranicu kako bi podržao pušače u njihovoj nameri da prestanu da puše.

Pušači koji razmišljaju o prestanku pušenja, kao i oni koji su već odlučili da prestanu, mogu dobiti odgovore na svoja pitanja svakog radnog dana od 11 do 14 časova pozivom na broj 080 020 0002, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Srbije „dr Milan Jovanović Batut”.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.