NATO dodatno raspoređuje oko 200 vojnika na Kosovo i u Severnu Makedoniju

Oko 200 pripadnika novoosnovanih savezničkih reakcionih snaga NATO-a (ARF) biće raspoređeno na Zapadnom Balkanu od 30. septembra do 16. oktobra, saopšteno je iz ove misije.
Image
Foto: KFOR

Kako se ističe, njihova uloga će biti da sprovedu obuku i pruže podršku KFOR-u.

Ovo je prvi put da je bilo koji element ARF-a raspoređen otkako je organizacija uspostavljena u julu ove godine, navode iz KFOR-a.

Napominju da će vojni kontingent Operativnog tima za vezu i izviđanje ARF-a od oko 50 pripadnika biti na Kosovu, a istureni komandni čvor od oko 150 ljudi biće uspostavljen u Severnoj Makedoniji.

„Raspoređeno osoblje će obavljati aktivnosti obuke kako bi održalo visok nivo spremnosti i testiralo svoje veštine i procedure za brzo raspoređivanje velikih snaga. Deo štaba ARF biće privremeno integrisan u komandne i kontrolne strukture misije KFOR-a, sa zadatkom da identifikuje zahteve logističke, infrastrukturne i operativne podrške KFOR-u, u slučaju značajnog jačanja položaja KFOR-a“, dodaju.

U saopštenju objašnjavaju da je ARF strateška snaga visoke spremnosti, sposobna za više domena. U stanju je da se primeni u veoma kratkom roku, uz podršku skalabilnih paketa snaga sa više domena kako bi se ojačalo odvraćanje u različitim scenarijima. ARF obezbeđuje Vrhovnoj savezničkoj komandi za Evropu (SACEUR) sposobnost za trenutni odgovor na krizu, naglašavaju.

Preciziraju da raspoređivanje ARF-a, zajedno sa tekućim raspoređivanjem Strateških rezervnih snaga (SRF) na Kosovu koje je najavljeno ranije ovog meseca, šalje obnovljenu i jasnu poruku o snažnoj rešenosti i posvećenosti NATO-a održavanju mira i stabilnosti u regionu, kao i sposobnosti NATO-a i spremnost da se odgovori.

„Komanda združenih savezničkih snaga u Napulju (JFCNP) pažljivo prati situaciju na Zapadnom Balkanu, regionu od strateškog značaja za Alijansu. Ponavljajuće tenzije i nekoordinisane akcije izazivaju zabrinutost NATO saveznika i partnera za trajnu bezbednost širom Kosova, stabilnost regiona i bezbednost trupa NATO-a i partnera“, poručuju.

Iz ove Komande ističu da podržavaju napore KFOR-a koji nastavlja da sprovodi svoj mandat na Kosovu – zasnovan na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999. godine – „da doprinese bezbednom i sigurnom okruženju za sve ljude koji žive na Kosovu i slobodi kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno“.

Podsećaju da KFOR deluje kao treći bezbednosni odgovor na Kosovu, posle Kosovske policije i misije EU za vladavinu prava (EULEX).


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.