U Vučitrnu je proslavljen Sv. Ilija, hramovna slava istoimene crkve u ovog gradu. Liturgiju je služio iguman manastira Sv. Arhangeli u Prizrenu, ahimandrit Mihailo koji je pozvao vernike da češće dolaze u crkvu.
„Današnje vreme i ovo što mi kao ljudi živimo jeste ono vreme u kome mislimo da je svako od nas najpametniji, najvredniji i najbolji i najlepši i sve ostalo, a u suštini svako je od nas jedan običan čovek i samo smo jedan kamenčić u građevini koju je Gospod dao nama ljudima. Zato braćo i sestre da nas ne snađu još veće nevolje, pokajte se, pomolite se Bogu, idite u hram“, kazao je u besedi otac Mihailo.
Nakon liturgije održana je litija oko crkve, a potom su prerezana dva kolača.
„Ovde sam rođen, ovde sam proveo detinjstvo, do 15. godine sam živeo ovde, ovde su moji baba i deda sahranjeni, isto od moje majke, baba sahranjena, kao i prijatelji i rođaci. Žalosno je što je ovo groblje uništeno, policija sada to čuva, samo da se mrtvi ostave da počivaju u miru, a slava znači nam dosta da se nastavi tradicija koju smo godinama, vekovima slavili u crkvi i to nam znači da se okupimo za Ilindan“, kazao je Dušan Savić domaćin slave.
Za narednu godinu javilo se čak pet kolačara, što je posebno obradovalo sveštenstvo eparhije i okupljene vernike.
„Za sledeću godinu, zdravlje od Boga sam uzela kolač i nadam se da će biti više vernika nego ove godine, pošto nas ima pet kolačara i nadam se da će se svake godine, za Svetog Iliju i bilo koji drugi praznik, makar ovde u porti ove crkve, skupljati sve više i više ljudi, sve više i više vernika“, rekla je Marija Mišković, koja je za sledeću godinu uzela kolač.
Obeležavanju hramovne slave u Vučitrnu prisustvovalo je stotinak raseljenih koji su izrazili zadovoljstvo što su u svom rodnom gradu.
„Iako 25 godina više ne živimo ovde, nažalost nijedan Srbin više ne živi u Vučitrnu, mi vrlo rado dolazimo kad god možemo. Osećaj je izuzetan jer iako nismo u svojim kućama kad dođem ovde imam osećaj da smo svoj na svome“, navodi predsednik Crkvenog odbora Vučitrna Ljubomir Jakšić.
Vernici su nakon praznovanja obišli groblje koje je nakon 1999. godine oskrnavljeno. Crkvu Sv. Ilije u Vučitrnu obezbeđuju pripadnici Kosovske policije. Do 1999. godine u gradu je živelo oko 2.000 Srba, a sada je stalno prisustan samo sveštenik sa porodicom.