Osmani je sa Sorensenom razgovarala o političkim dešavanjima, dijalogu sa Beogradom i evropskoj perspektivi Kosova.
Kako se navodi, ona je istakla važnost političke stabilnosti nakon parlamentarnih izbora 9. februara i potrebu da se što pre konstituišu institucije, kako bi se nastavile ključne reforme za evropsku integraciju.
Potvrdila je i posvećenost Kosova procesu dijaloga uz posredovanje EU, ističući važnost potpune i uravnotežene primene postignutih sporazuma i iznela svoje primedbe na Nacrt statuta Zajednice koji je predložila EU.
Ponovila je značaj članstva Kosova u Savetu Evrope, kao i drugim međunarodnim organizacijama i, kako se navodi, istakla „kontinuirano kršenje sporazuma postignutih u Briselu od strane Beograda“, uključujući kršenje člana 4. sporazuma iz februara 2023. godine.
Prema njenim rečima Kosovo je posvećeno neophodnim reformama i naglasila je da, u kontekstu nove geopolitičke dinamike, Kosovu treba dati status kandidata i ubrzati proces proširenja EU na Zapadnom Balkanu, na osnovu principa meritokratije.
Ona je takođe ponovila potrebu da se ukinu “nepravedne mere” koje je EU nametnula u junu 2023. godine, ističući njihov negativan uticaj na živote građana, bez razlike, kao i nanošenje štete samom procesu dijaloga čineći ga neuravnoteženim.
„Kosovo se već dokazalo kao konstruktivna stranka u dijalogu, posvećena miru, demokratiji i vladavini prava, stoga zadržavanje nepravednih mera EU protiv naše zemlje šteti ne samo našim građanima, već i neophodnoj ravnoteži u dijalogu“, naglasila je ona.
Takođe, razgovaralo se i o ulozi NATO-a u održavanju mira i bezbednosti na Kosovu, pored kosovskih institucija, kao i o ulozi EULEX-a, u kontekstu saradnje sa međunarodnim partnerima u oblasti bezbednosti i vladavine prava, zaključeno je u saopštenju.