Parlamentarna skupština Saveta Evrope o Kosovu: Počela debata o prijemu, izveštaj predstavlja Dora Bakojani 

Debata o zahtevu Kosova za prijem u Savet Evrope i glasanje o nacrtu mišljenja izvestiteljke Dore Bakojani počela je u Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope.
Image
Foto: RTS

Nakon što je Komitet za politička pitanja i demokratiju u martu preporučio da Kosovo postane članica te međunarodne organizacije, Priština je došla korak bliže punopravnom članstvu, prenosi Euronews Srbija.

Jedno od ključnih glasanja koje može odrediti dalji tok tog zahteva jeste upravo ono koje se održava danas.

Kako javlja dopisnica Euronews Srbija iz Strazbura, procedura je takva da će se prvo debatovati o tom zahtevu na parlamentarnoj skupštini koju čini 306 poslanika iz 46 zemalja članica Saveta Evrope. Nakon toga bi trebalo da bude i glasanje o izveštaju izvestiteljke Dore Bakojani za koji je pozitivno mišljenje dao Komitet za politička pitanja i demokratiju, a u kome se ukratko preporučuje da se Kosovu odobri njegov zahtev za članstvo u Savetu Evrope. 

„Procedura je takva da u parlamentarnoj skupštini mora da bude prisutna jedna trećina svih poslanika,  nešto više od sto od svih prisutnih. Ukoliko bude kvoruma, dve trećine moraju da daju pozitivno mišljenje da bi se to uputilo u dalju proceduru. Ukoliko to prođe, ostao je još jedan korak, a to je odluka na Komitetu ministara Saveta Evrope. Komitet ministara je telo koje čine ministri spoljnih poslova zemalja članica Saveta Evrope ili stalni diplomatski predstavnici“, navodi dopisnica Teodora Vasiljević.

„Srpska delegacija će učestvovati u diskusiji koliko nam to bude dozvoljeno, većina članova naše delegacije se prijavila da govori, ne znamo koliko će nas nažalost stići zato što poveliki je spisak govornika. Verujem da će rasprava da traje 19 časova, kada će biti prekinuta zbog rasprave o amandmanima. Potom ide glasanje, pa ćemo videti, ali imajući u vidu kako je do sada teklo, nisam baš veliki optimista što je za očekivati imajući u vidu sastav PSSE trenutno“, rekla je za Euronews Srbija šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) Biljana Pantić Pilja.

Šta se može očekivati na današnjoj debati i tokom glasanja teško je odgovoriti s obzirom na jake i brojne diplomatske aktivnosti uoči ove parlamentarne skupštine.

„Nije jednostavno predvideti kako će tačno izgledati rasprava, ali iz onoga što se desilo na političkom komitetu verovatno je napravljen neki dogovor. Većina političkih grupa, odnosno njihovi lideri kažu da će velika većina poslanika glasati za izveštaj, mi znamo najviše sa strane nepriznavača da će neki biti uzdržani i da će Španija i poslanici Ukrajine, poslanici Mađarske glasati protiv tog izveštaja“, rekla je Elvira Kovač, članica delegacija Srbije u Savetu Evrope.

Inače, na izveštaj Dore Bakojani stiglo je 15 amandmana. Najveći broj, njih deset, stigao je od poslanika iz Srbije. 

U nekim od njih oni traže da se odluka na Komitetu ministara odloži, dok se u Ujedinjenim nacijama, parafraziraću, ne odluči o statusu, kako kažu Kosova i Metohije, takođe traže da Zajednica srpskih opština bude preduslov za dalje razmatranje te aplikacije za članstvo, a ne nešto što bi trebalo da dođe nakon prijema Kosova, jer se tako navodi u izveštaju, navodi dopisnica.

Međutim, šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) Biljana Pantić Pilja izjavila je da je Odbor za politička pitanja i demokratiju PSSE glasao protiv svih amandmana koje je predložila srpska delegacija, kao i protiv amandmana koji su predložili članovi italijanske delegacije i jedan član delegacije Mađarske i najavila ulaganje prigovora.

„Kada se amandmani odbiju sa velikom razlikom, onda se o njima u plenumu ne raspravalja osim ukoliko ne podnesete prigovor i kad podnesete prigovor treba da ustane deset poslanika i onda se dozvoli da se o amandmanima priča i u plenumu što ćemo mi da uradimo da bi se ikad čulo to šta smo želeli da promenimo u tom mišljenju gospođe Bakojani“, rekla je Pantić Pilja.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.